EN

Gösterim Tarihi: 16.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Corinne Marchand, Antoine Bourseiller, Dominique Davray, Dorothée Blank, Michel Legrand, José Luis de Villalonga, Loye Payen, Lucienne Marchand, Serge Korber 
Fransa, İtalya / 1962 / Fransızca / 90 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

Agnès Varda’nın en bilinen ve sevilen filmlerinden 5’ten 7’ye Cléo aynı zamanda Fransız Yeni Dalga akımının en önemli filmlerindendir. Zamanla eskimeyen, hep taze kalan film, genç ve güzel şarkıcı Cléo’nun kanser olup olmadığını öğreneceği testin sonucunu beklediği gergin iki saati gerçek zamanlı olarak perdeye taşır. Varoluş sancıları içinde kıvranan Cléo’nun ölümle yüzleşmesini ve geçirdiği dönüşümü incelikle hikâye eden film, Fransız Yeni Dalga akımının ruhunu en iyi yansıtan filmlerdendir. 5’ten 7’ye Cléo, 1965’te Sinematek Derneği’nin film gösterimlerinin ikinci seansında, Fransız Yeni Dalga akımı toplu gösterimi kapsamında gösterilmiş, aynı gösterimlerde Varda’nın Mutluluk (Le Bonheur) filmi de yer almıştır. 

Genç ve güzel bir kadın olan Cléo fal baktırmaktadır. Açılan son kâğıt ölümü işaret eder. Cléo çökmüştür: O akşam tahlil sonuçları eline geçecektir. Falcı kadın onu sakinleştirmeye çalışır ama müşterisi kapıdan çıkar çıkmaz kocasına: “Kâğıtlar ölüm diyor. Ben kanseri gördüm. Umutsuz bir vak’a!” der. Oysa akşamüzerleri beşten yediye sevgililerin kaçamak yaptıkları saatlerdir. Cléo, gerçek adıyla Florence’ın yaşamı, o 21 Haziran 1961 günü saat 17.00'dan 18.30’a kadar iki açıdan allak bullak olacaktır. Cléo aynı zamanda o güne kadar en önemli şey saydığı benmerkezci kişiliğinden koparak yaşamın acımasızlığını keşfedecek ve başkalarına açılacak; bu süreçte kamera, oyuncu ile izleyiciyi, güzelliğin ve aşkın ölüm karşısındaki kırılganlıklarıyla bir araya getirecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.