EN

Gösterim Tarihleri: 26.02.2022 Cumartesi 15.00 / 16.03.2022 Çarşamba 20.00 / 02.04.2022 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Jean-Claude Carriére
Oyuncular: Fernando Rey, Carole Bouquet, Angela Molina

Fransa, İspanya / 1977 / Türkçe Altyazılı / 103 dk. / Renkli

 

Yazar Pierre Louÿs'un Kadın ve Kukla (La Femme et le pantin)  adlı ünlü romanından Luis Buñuel'in serbest bir biçimde uyarladığı Arzunun Şu Karanlık Nesnesi, hâli vakti yerinde, orta yaşlı seçkin bir adam olan Mathieu’nün öyküsünü anlatır ve Mathieu’nün cinsel arzularının objesi haline gelen genç bir kadına duyduğu hastalıklı tutkuya odaklanır. Mathieu, Conchita adlı genç bir kadına âşıktır ancak ne yaparsa yapsın ona duyduğu cinsel açlığı ve sevgi açlığını doyuramaz. Bir tren yolculuğu sırasında tanıştığımız Mathieu, etrafındakilere genç kadının ne kadar yanardöner olduğunu anlatmanın derdindeyken, Buñuel Mathieu üzerinden belirli bir zümrenin erkeklik hâllerine nitelikli bir saldırı gerçekleştirir.

 

Buñuel’in gerçeküstücü anlatısına ustaca devam ettiği filminde akıllara seza bir deneyi de, aynı karakteri iki farklı oyuncunun canlandırmasıdır. Filmde Mathieu’nun aklını başından alan Conchita rolünü zaman zaman Carole Bouqet, zaman zaman da Angela Molina canlandırır. Bunun, yönetmenin anlatıdaki bir tercihi mi, yoksa sadece bir delilik mi olduğu uzun süre anlaşılamasa da, usta yönetmen kitabı Son Nefesim’de konuya açıklık getirmiş, aslında kadın oyunculardan birinin çekimler sırasında filmden ayrıldığını, oyuncunun yer aldığı sahneleri yeniden çekmek çok pahalıya geleceği için yola başka bir oyuncuyla devam ettiğini ifade etmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.