EN

Gösterim Tarihleri: 31.05.2022 Salı 20.00 / 18.06.2022 Cumartesi 14.00 / 24.06.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Enrique Irazoqui, Margherita Caruso, Susanna Pasolini

İtalya, Fransa / 1964 / 137 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca / Türkçe Altyazılı


Venedik Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü'ne layık görülen bu tartışmalı yapıt, insanlık tarihinin en ünlü anlatılarından birini yeni gerçekçi tarzda ve Pasolini sanatıyla özdeşleşmiş şiirsel bir üslupla perdeye taşıyor. İsa'nın doğumundan yeniden dirilişine uzanan süreçte yaşananları, birebir Matta İncili'nde anlatıldığı şekliyle resmeden film, çekildiği dönemde İsa figürünü tasvir ederken kullandığı objektif, gerçekçi ve yalın bakış açısıyla hem övgü toplar hem de tepki çeker. Aziz Matyas’a Göre İncil, İtalyan Yeni Gerçekçiliği filmlerinde karşılaştığımız gibi, tamamı amatör isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve İtalya kırsalında yarattığı etkileyici atmosferiyle de beğeni kazanmıştır.

Görüntünün, metnin şiirsel derinliğine ulaşamayacağını savunan Pasolini, filmin senaryosundaki tüm diyalogları Matta İncili’nde yazılı olduğu haliyle, değiştirmeden kullanır. Roma İmparatorluğu döneminde geçen öykü, yarattığı mucizelerle ismi kulaktan kulağa yayılan bir efsaneye dönüşen ve Tanrı'nın oğlu olduğunu müjdeleyen Nasıralı İsa'yı takip eder. Halkı Roma devletine karşı ayaklandırdığı gerekçesiyle yakalanıp suçsuz bulunan Nasıralı İsa, Tapınak liderleri tarafından trajik bir biçimde çarmıha gerilir, ancak ölümünden üç gün sonra yeniden dirilir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.