EN

Gösterim Tarihleri: 17.05.2023 Çarşamba 20.00 / 09.06.2023 Cuma 20.00 / 24.06.2023 Cumartesi 18.30

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Francesco Rosi, Suso Cecchi D’Amico, Luchino Visconti, Cesare Zavattini (hikâye)
Oyuncular: Anna Magnani, Walter Chiari, Tina Apicella

İtalya / 1951 / 114 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca


Filmlerin ve film yıldızlarının büyük ilgi gördüğü; halkın çekilen filmlerin parçası olmak için can attığı, sinema endüstrisinin gücünün zirvesinde olduğu bir döneme ışık tutan Bellissima, her ne kadar kuzguna yavrusu şahin görünür hikâyesinden yola çıksa da merkezine İtalya’nın en görkemli film stüdyosu olan Cinecittà’yı yerleştirerek sinema sektörünün acımasızlığına ve mekanikliğine dair eleştirel bir tavır da sergiliyor.

Evinin yakınındaki açıkhava sinemasından odasına dolan seslerden ünlü Amerikalı aktör Burt Lancaster’ın sesini ayırt edebilecek denli filmlere meraklı olan Maddalena; çocuk oyuncu arayan büyük bir film stüdyosunun radyo duyurusunu takiben kızını seçmelere götürür. Filmlerde oynarsa kızının kendi hayatından daha iyi bir hayat yaşayacağına inanan Maddalena, peşi sıra gelen talihsizliklere rağmen kızının seçmeleri kazanması için elinden gelen her türlü fedakârlığı yapar. Ne var ki, tüm emeklerine karşın hayatın filmlerin büyülü dünyasından farklı olduğu gerçeği ile yüzleşmek durumunda kalacaktır.

Visconti’nin İtalyan Yeni Gerçekçilik akımından uzaklaşmaya başladığının sinyallerini verdiği Bellissima, İtalyan sinemasının dünyaya kazandırdığı en önemli oyunculardan biri olan Anna Magnani’nin fedakâr anne rolündeki unutulmaz performansı ve Visconti’nin özenli rejisi ile yönetmenin filmografisindeki özel duraklardan birini temsil ediyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.