EN

Gösterim Tarihi: 20.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Thérèse Liotard, Valérie Mairesse, Robert Dadiès, Mona Mairesse, Francis Lemaire, François Courbin, Ali Rafie
Fransa, Belçika, Venezuela / 1977 / Fransızca / 120 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

1977 Taormina Uluslararası Film Festivali’nden ödülle dönen film için feminist bir müzikal demek yanlış olmaz. Bu bir aşk hikâyesi değil. Biri şarkı söyleyen, diğeri söylemeyen iki kadının kız kardeşliğinin, dostluğunun, dayanışmasının hikâyesi; yönetmenin, kendisinin de parçası olduğu kadın hareketine bir armağanı. 

Hikâye, kadın hareketinin ivme kazandığı 1970’ler Fransa’sı arka planında, birbirine benzemeyen iki kadının kesişen hayatları etrafında gelişir. Suzanne iki küçük çocuğunun babası olan bir fotoğrafçıyla birlikte yaşamaktadır. Üçüncü çocuğuna hamile olduğunu öğrenir fakat bu çocuğa bakacak durumu yoktur. Bu sırada tanıştığı Pomme, Suzanne’in kürtaj sürecinde ona destek olur. Sonrasında araya yıllar girer. Suzanne çocuklarıyla birlikte ailesinin çiftliğine taşınır. Şarkıcı olan ve kadın hareketine şarkılarıyla destek veren Pomme ise evlenerek İran’a yerleşir fakat işler onun da umduğu gibi gitmeyecektir. Hayatlarının izlediği farklı yollar bu iki kadını birbirinden koparmaya yetmeyecektir. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.