EN

Gösterim Tarihleri: 13.02.2022 Pazar 15.00 / 24.03.2022 Perşembe 20.00 / 02.04.2022 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Jean-Claude Carriére
Oyuncular: Fernando Rey, Delphine Seyrig, Paul Frankeur

Fransa / 1972 / Türkçe Altyazılı / 101 dk. / Renkli

 

İçine eser miktarda sülfat katılmış bir vodvil, burjuvazi eleştirilerinden bu kez yalnızca karakterlerinin değil, izleyicinin suçlu zevklerinin ve arzularının da nasibini aldığı, gerçeküstücü bir başyapıt. Meksika’da çektiği Yok Edici Melek’te bir evi terk edemeyen seçkinler grubunun öyküsüne odaklanan Buñuel, bu filmden tam 10 yıl sonra çektiği Burjuvazinin Gizli Çekiciliği’nde yine bir grup burjuvayı hedef tahtasına koyar. Şık bir akşam yemeğinde damak çatlatan lezzetlerle keyifli bir zaman geçireceklerini düşünen Don Rafael Acosta’nın başı çektiği seçkin kişiliklerden oluşan bir grup, bir türlü arzuladıkları yemeğe erişemez. Türlü absürt sıkıntı ve engelle karşılaşan, yemeğe erişmeleri her seferinde daha da geciken grubun içindeki dinamikler bir andan diğerine değişecek, gece içinden çıkılmaz bir kâbusa dönüşecektir.

 

İroni ve sert bir hicvin yer aldığı Burjuvazinin Gizli Çekiciliği, ana karakterlerinin dünya görüşü ve değer yargılarını alaya alırken, izleyicinin burjuvanın dejenere değerlerine duyabileceği sempatiyi de sert biçimde eleştirir, alaya alır. Bilhassa karakterlere dair söylenmek istenen asıl sözlerin gizli olduğu rüya sekansları, bu sekansların filmin anlatısında kapladıkları yer ve karşımıza çıkış şekilleriyle film, yönetmenin zirve noktalarından birine dönüşür. Burjuvazinin Gizli Çekiciliği, sadece Buñuel Sineması’nın değil, sinema tarihinin görülmesi elzem başyapıtlarından biridir.  

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.