EN

Gösterim Tarihi: 13.11.2021 Cumartesi 15.00

Yönetmen: Rüdiger Suchsland
Senaryo: Rüdiger Suchsland, Siegfried Kracauer (Kitap)

Almanya / 2014 / Almanca / 119 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

Sinema yazarı, araştırmacı ve yönetmen Rüdiger Suchsland, dünya prömiyerini 2014 yılında Venedik Film Festivali’nde yapan ve Siegfried Kraucauer’in aynı adlı meşhur kitabından yola çıkarak çektiği bu belgeselinde Weimar döneminin Almanya sinemasını mercek altına alır. Doktor Caligari’nin Muayenehanesi başta olmak üzere, Madam DuBarry, Golem, Nosferatu, Kumarbaz Doktor Mabuse, Orlak’ın Elleri, Metropolis gibi dönemin mihenk taşı filmleriyle birlikte 40’tan fazla filmden görüntünün yer aldığı belgesel, Suchsland’ın kaleme aldığı metni yine kendisinin seslendirdiği bir makale-filmdir. Filmde ayrıca Fatih Akın, Volker Schlöndorff ve Thomas Elsaesser’le yapılmış röportajlar da yer alır.

Almanya’yı ve ardından tüm dünyayı felakete sürükleyen, Adolf Hitler’in III. Reich’ına giden süreci sinema üzerinden ele alan yapım, toplumsal, tarihi süreçlere dair bir araştırma niteliği de taşır. Aslen Siegfried Kraucauer’in kitabı, Weimar dönemi sinemasının etkilerini günümüz Hollywood’una dek getiren bir yapıya sahiptir, ancak Suchsland filmini, kitabın 1918’den, 1933’e dek süren bölümünü dikkate alarak kurgular ve makale-filmini Hitler iktidarında sonlandırır.

Gösterim, yönetmenin katılımıyla gerçekleşecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.