EN

Gösterim Tarihi: 07.12.2021 Salı 20.00

Yönetmen: Fabrizio Lazzaretti, Alberto Vendemmiati
Senaryo: Fabrizio Lazzaretti, Alberto Vendemmiati

İtalya, Afganistan / 2000 /  Darice, İngilizce, İtalyanca, Afganca, Tacikçe / 114 dk. / Türkçe Altyazılı
 

Savaşta görevli bir doktor iç savaş kurbanları için bir ilkyardım hastanesi kurmak istemektedir. Soyvet işgalinden beri Afganistan’dan haber yapan yaşlı bir savaş muhabiri de ona katılır. Şubat 1999’de araştırma işini girişirler ve hastanenin inşası için Çarikar şehrini seçerler. Ancak Temmuz 1999’daki ani Taliban saldırısı Mücahit ordusu ve sivil halkı çaresizce kaçmaya zorlar. Penşir Vadisi’ndeki Anobah köyünde başka bir yer bulunur. Şubat-Mayıs 2000’de geçen üçüncü bölümde günlük trajedileriyle hastanedeki yaşama tanıklık ederiz.

Savaş muhabirliğinin tüm zorluklarının fiilen göğüslendiği bir ortamda çekilen Cenk, savaşı lanetleyen büyük eserlerden olması bir yana tüm bu vahşetin ve trajedinin ötesinde umudu var edebilmesi bakımından da önemli bir film.  

Cenk (Savaş) - Mücahitlerin Ülkesinde, 2019’da Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde gösterildi.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.