EN

Gösterim Tarihi: 13.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Rosalie Varda
Fransa, Batı Almanya / 1976 / Fransızca / 80 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Dagerotipler Varda'nın fotoğraf tarihinin öncüsü Louis-Jacques-Mandé Daguerre'e saygısını göstermek amacıyla çektiği, ona adadığı bir belgesel. Paris'in 14. ilçesinde küçük dükkânların yer aldığı Montparnasse’a komşu -yönetmenin de evinin bulunduğu- Daguerre Sokağı'nın küçük bir bölümünde geçen film, Varda'nın arkadaşlarının ve komşularının esprili, içten bir sunumu olarak değerlendirilebilir. 

Yönetmen, kaydettiği görüntüler üzerinde sıkı bir disiplin kurmadığında, otoritesini başkalarıyla paylaştığında neler olabileceğini merak ediyorsanız bu filmi izlemelisiniz. Farklı insanların, hayatlarını kazanmak için uğraştıkları işlerle kurdukları gündelik ilişkileri ele alan yönetmen bu kişileri kameraya alırken onları alabildiğine özgür bırakır ve böylece farklı portreler ortaya çıkar. Bu portrelerden biri, parfüm yapıp satan yaşlı bir adama aittir. Yaşlı parfüm satıcısı, kameranın varlığını kabul eder fakat hep geçmişten gelen sesleri dinleyen, 50 yaşındaki zayıf ve dikkatsiz eşi kamerayı görmezden gelir. Mahallenin fırıncısı, mahallenin berberi ve terzisi ile onların eşleri, sokaktan geçerken dedikodu yapan iki kadın filmdeki diğer portrelerden birkaçıdır ve her biri kameranın varlığına farklı tepkiler verir. 

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.