EN

Gösterim Tarihleri: 19.11.2021 Cuma 15.00 / 11.01.2022 Salı 20.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Fikret Hakan, Serpil Gül, Hayri Esen

Türkiye / 1958 / Türkçe  / 105 dk. / Siyah Beyaz


Yönetmenin erken dönem filmlerinden Dokuz Dağın Efesi: Çakıcı Geliyor gerçek kişi ve olaylara dayanmaktadır. 19. yüzyılın sonlarında Ege’deki eşkıya çeteleriyle baş edemeyen Osmanlı hükümeti çareyi onları “yüze indirmek”te bulur fakat tekrar dağa çıkmalarına kesin gözüyle baktığından “imha” edilme”lerinde karar kılar. Babası Çakırcalı da bu karar sonucunda öldürülen Çakıcı Mehmet Efe babasının intikamını almak için dağa çıkar fakat dağdan inmek düşündüğü kadar kolay olmaz. Zenginden alıp yoksula vermesi ve kendince sağladığı adalet köylülerin desteğini almasını sağlar. Yerleşik aile yaşamı onu dağdan inmeye teşvik etse de hükümet onu dağa çıkmaya zorlayacak, sağduyuyu temsil eden Mülazım Mehmet ile kurduğu dostane ilişki bile onu yolundan geri çeviremeyecektir.

Bir alt tür olarak 1940’larda ortaya çıkmayan başlayan efe/zeybek filmlerinin başarılı örneklerinden biri olan Dokuz Dağın Efesi: Çakıcı Geliyor gösterime girdiği yıllarda Elia Kazan’ın Viva Zapata’sına (1952) benzetilmiştir. 1959’da düzenlenen ve devamı getirilemeyen Gazeteciler Cemiyeti Türk Film Festivali’nde Seçiciler Kurulu Özel Ödülünü kazanan filmin unutulmaz müzikleri Nedim Otyam’a ait.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.