EN

Gösterim Tarihleri: 06.02.2022 Pazar 15.00 / 19.02.2022 Cumartesi 15.00 / 17.03.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen:  Mark Cousins
Senaryo:  Mark Cousins
 

İngiltere / 2021 / İngilizce / 166 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı

 

Film eleştirmeni ve yönetmen Mark Cousins, 2011 tarihli belgeseli Filmin Hikâyesi (The Story of Film) serisinden 10 yıl sonra serinin devamı niteliğindeki yeni filminde sinemanın son 10 yılına odaklanıyor ve pandeminin, dünyanın dört bir yanındaki toplumsal hareketlerin, tabii ki dijital kamera teknolojisinin ve dijital platformların etkisinde şekillenen bu yeni dönemin sinemasına ilişkin yine çok kişisel, benzersiz bir tablo ortaya koyuyor. Önceki filmlerini izlediyseniz hatırlayacağınız kendine özgü tarzıyla birbirinden çok farklı filmlerden parçaları özgürce bir araya getiren yönetmen, ticari sinema-sanat sineması türü ayrımlar gözetmeksizin Tsai Ming Liang, Aleksei German ya da Apichatpong Weerasethakul’dan Joker’e, Frozen’a, It Follows’a ya da Bollywood’a uzanıyor ve bu kolaja eşlik eden hipnotize edici sesiyle bizleri sinema denen büyüleyici sanat formunun son 10 yılda anlatım yollarını nasıl genişlettiğini, bazı durumlarda nasıl yeniden yarattığını keşfetmeye davet ediyor.

İlk gösterimi geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali’nin açılışında yapılan Yeni Bir Nesil ülkemizde ilk kez Sinematek/Sinema Evi’nde, yönetmenin bizler için özel olarak bu filme referansla seçtiği 6 filmlik seçkiyle beraber seyirciyle buluşacak.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.