EN

Gösterim Tarihi: 13.11.2022 Pazar 14.00

Yönetmen: Ümran Safter
Senaryo: Ümran Safter
Oyuncular: Mina Demirtaş, Ece Demirtürk, Işıl Acaray, Berivan Edebali

Türkiye / 2022 / Türkçe / 84 dk. / Renkli
 

13 yaşındaki Reyhan dindar bir ailede büyüyen akıllı ve dikbaşlı bir kızdır. Her yıl olduğu gibi o yaz tatilini de annesi Hatice (37) ve erkek kardeşi Mehmet (7) ile birlikte, huysuzluğu ile nam salmış̧, köyde ”hoca” lakabıyla anılan babaannesi Ümmü’nün yaşadığı muhafazakâr bir Anadolu köyünde geçirecektir. Reyhan köye vardıktan bir gün sonra ilk kez olduğu ve annesinden sakladığı âdet kanaması bitmiştir. Dinî usullere göre gusül abdesti alarak yıkanması ve temizlenmesi gerekmektedir. Ancak köydeki banyonun bozulması ve kuraklık kaynaklı su kesintileri, Reyhan’ı büyük bir açmaza ve korkuya sürükler. Banyo yapamayan ve gusül abdesti alamayan Reyhan geceleri kâbus görmeye başlar.

Reyhan bir yandan tek başına hurafelerle mücadele ederken bir yandan da köydeki yakın arkadaşı 17 yaşındaki Şükran’ın da sorunlarını çözmesine yardımcı olmaya girişir.
 

* Film, 18 yaş ve üzeri seyirciler için uygundur.

* Gösterimin ardından film ekibiyle Serkan Acar moderatörlüğünde söyleşi düzenlenecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.