EN

Gösterim Tarihi: 05.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Peter Handke, Wim Wenders
Oyuncular: Arthur Brauss, Kai Fischer, Erika Pluhar
Batı Almanya-Avusturya / 1971 / Almanca / 100 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Wenders’in, sinema eğitimini tamamladıktan sonra çektiği Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi sinema dünyasında kendini gösterdiği ilk filmdir. Yönetmen, okul yıllarında bir araya geldiği ve daha sonra yıllarca beraber çalışacağı görüntü yönetmeni Robby Müller ve kurgucusu Peter Przygodda ile çalıştığı bu filmde Hitchcock’un görsel dilini model aldığını söyler. 

Film, hakemle kavga edip maçtan atıldıktan sonra amaçsızca şehirde dolaşmaya başlayan bir kalecinin gözünden, dünyanın saçmalığına dair yalın bir anlatıdır. Avusturyalı yazar Peter Handke’nin romanından uyarlanan film, Wenders’in de senaryoya katkılarıyla absürt bir başyapıta dönüşür. Bilinç akışı tekniğine dayalı eser, varoluşçu bir eksende hayatın anlamsızlığını sorgularken, amaçsız gibi görünen eylemlerin, amaçlı görünen eylemlerden çok da farklı olmadığına işaret eder. 

Filmin çok ilgi çeken isminin aldatıcı olmaması adına Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi’nin bir futbol filmi değil, insanın topluma yabancılaşmasını odağa yerleştiren güçlü bir arayış filmi olduğunu not edelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.