EN

Gösterim Tarihleri: 20.11.2021 Cumartesi 20.00 / 04.12.2021 Cumartesi 15.00 / 22.12.2021 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Fritz Lang
Senaryo: Norbert Jacques, Thea von Harbou, Fritz Lang
Oyuncular: Rudolf Klein-Rogge, Alfred Abel, Bernhard Goetzke

Almanya / 1922 / Almanca / Sessiz / 120 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı 

Fritz Lang’ın Norbert Jacques’ın romanlarından sinemaya taşıdığı efsanevi suç lideri Dr. Mabuse karakteri üzerine kurulu bir serinin ilk filmi olan Kumarbaz Dr. Mabuse iki bölümden oluşur. 1922’de ilk defa seyirciyle buluştuğunda bu iki bölümü bir ay arayla ayrı ayrı gösterime giren ancak sonradan birleştirilmiş yeni kurgularıyla tek film olarak da gösterilen Kumarbaz Dr. Mabuse Sinematek/Sinema Evi’nde 1922’deki ilk gösteriminde olduğu gibi iki ayrı bölüm halinde gösteriliyor.

1933’te Das Testament des Dr. Mabuse (Dr. Mabuse’nin Vasiyeti) ve 1960’ta Die 1000 Augen des Dr. Mabuse (Dr. Mabüs’ün Maceraları) filmleriyle devam eden bu suç filmleri serisinin ilk bölümünde sinema tarihinin ikonik kötü adamlarından Dr. Mabuse ile tanışıyoruz. Hile ve cinayet üzerine kurulu bir suç imparatorluğunun lideri olan Dr. Mabuse, aynı zamanda psikolog, hipnozcu, kalpazan, kılık değiştirme üstadı ve devlet sırlarını ele geçirmekte usta bir ajandır. Adeta kötülüğün cisimleşmiş halidir ve nihaî amacı dünyayı ele geçirmektir. Bu amaç uğruna yapmayacağı şey yoktur. Borsayı manipüle eder, sahte para basar, yasadışı büyük kumar oyunlarında rakiplerini hipnotize eder. Eyalet başsavcısı  Norbert von Wenk kimsenin sırrını çözemediği bu büyük suç liderinin peşine düşer.

Kumarbaz Dr. Mabuse, zamanın Alman toplumunun uç noktada karanlık bir portresidir. Kendinden sonra gelen pekçok sinemacıya ilham veren distopik görsel dünyası; korku, gerilim, macera ve fantastik sinema öğelerini ustaca harmanlayan yapısı ile sinemayı derinden etkilemiştir. Bütün bunların yanısıra, o zaman için Hitler’in şaşırtıcı derecede isabetli bir öngörüsü sayılabilecek olan ve bugün hâlâ etki gücünü koruyan unutulmaz korku figürü Dr. Mabuse ile sinema tarihine geçen film, Dışavurumcu Alman Sineması’nın başeserlerinden biridir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.