EN

Gösterim Tarihleri: 03.05.2023 Çarşamba 20.00 / 03.06.2023 Cumartesi 18.30 / 15.06.2023 Perşembe 20.00

Yönetmen: Mania Akbari
Senaryo: Mania Akbari, Ehsan Khoshbakht
Oyuncular: Mania Akbari

İran, Kanada, Birleşik Krallık / 2022 / 72 dk. / Renkli / Farsça / Türkçe Altyazılı


İran sinemasında sessiz dönemden devrime değin erkekler tarafından çekilmiş ve bugün hepsi yasaklı olan filmlerde kadının özgürleşmesini, sömürülmesini ve baskı altına alınmasını gözler önüne seren yaklaşık yüz adet klibi, göğsüne çiçek dövmesi yaptırma görüntüleriyle harmanlayan Akbari bu yolla, İran sinemasının diğer kadınlarıyla birlikte, bedenini yeniden sahipleniyor.

Erkek yönetmenlere seslenerek “Film çekmiyorum, bakışınıza bakıyorum” diyen yönetmene göre, sinemasındaki eril bakışın da gösterdiği üzere İran toplumunda kadınlar devrimden önce de baskı altındaydı. Filmin bu açıdan, programımızın bir diğer filmi Tehlike Altında Yaşama Sanatı’yla ortak bir vurguya sahip olduğunu söylemek mümkün.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.