EN

Gösterim Tarihleri: 26.11.2021 Cuma 20.00 / 03.12.2021 Cuma 20.00 / 30.12.2021 Perşembe 20.00

Yönetmen: F. W. Murnau
Senaryo: Henrik Galeen, Bram Stoker
Oyuncular: Max Schreck, Gustav von Wangenheim, Greta Schröder

Almanya / 1922 / Almanca / Sessiz / 94 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

Bram Soker’ın roman kahramanı Dracula ilk kez bu filmde beyazperdede göründü. Sinema uyarlaması için izin alınamamış olduğundan romandaki kahramanların isimleri değiştirilmiş gayrı resmi bir uyarlaması olan Nosferatu, dışavurumcu Alman sinemasının başeserlerinden olması bir yana modern korku sinemasını en fazla etkilemiş filmlerden biridir. Max Schreck’in hayat verdiği ürkütücü vampir karakteriyle ikonlaşan film, Murnau’nun kılı kırk yaran bir özenle tasarladığı her karesiyle bugün hâlâ hayranlık uyandırır.

Bremenli Emlak komisyoncusu Thomas Hutter, ev almayı düşünen esrarengiz müşterisi Kont Orlock’ın Karpat Dağlarındaki şatosuna doğru yola çıkmak üzeredir. Thomas’ın genç eşi Ellen’ın bu seyahate ilişkin huzursuz edici önsezileri vardır. Thomas, endişeli eşini yatıştırıp yola çıkar. Kazanma hırsıyla dolu genç adam yolda karşılaştığı batıl inançlı köylülerin uyarılarına da kulak asmaz. Kont’la ilgili gerçeği ancak şatoya varıp da satış işlemlerini tamamladıktan sonra fark edecektir. Kont Orlock, insan kanıyla beslenen ve gündüzleri tabutta uyuyan bir yaratıktır. Thomas dehşete kapılır. Bu arada Ellen’ın bir fotoğrafını gören Kont, Thomas’ı çoktan unutmuş ve Bremen’e doğru yola çıkmıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.