EN

Gösterim Tarihi: 30.03.2019 / 16.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular: Catherine Deneuve, Agnès Varda, Michel Legrand, Jacques Perrin, Bertrand Tavernier, Mag Bodard, Bernard Evein
Fransa / 1993 / Fransızca / 64 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Yönetmen Jacques Demy müzikli filme ilgisini daha 1962’de Lola filmiyle göstermişti. Bu konudaki asıl iddiasını ortaya koyan filmi ise 1964’te baştan sona şarkılı ve müzikli bir film olarak çektiği Les Parapluies de Cherbourg (Cherbourg Şemsiyeleri) olmuştu. Bu filmdeki başarısını 1966’da Les Demoiselles de Rochefort (Rochefort’un Genç Kızları) ile pekiştirecekti. Bu son filmde Catherine Deneuve ile Françoise Dorléac’ın yanına, Singin' in the Rain (Yağmur Altında) ve An American in Paris (Paris’te bir Amerikalı) ile ünlenen Gene Kelly’nin katılmasıyla, Michel Legrand’ın müziğine dans da mükemmel bir biçimde eşlik edecek ve eşsiz bir müzikli komedi ortaya çıkacaktı.

Jacques Demy 1991’de ölünce sevgili eşi Agnès Varda, Rochefort’un Genç Kızları filminin baş kişilerini yeniden bir araya getiren bir 25. yıl kutlaması olarak bu filmi çekti. “Mutluluğun anısı, belki de mutluluğun ta kendisidir” cümlesiyle tanıtılan ve hem Demy’nin filminin çekildiği 1966 yazının görüntülerini hem de 1992’de Rochefort’daki 25. yıl kutlamalarını melankolik bir bakışın yanı sıra mutlulukla yansıtan film, her şeyden önce Varda’nın eşine aşkının bir ifadesi.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.