EN

Gösterim Tarihleri: 21.05.2022 Cumartesi 14.00 / 17.06.2022 Cuma 20.00 / 01.07.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Pier Paolo Pasolini
Senaryo: Pier Paolo Pasolini, Sergio Citti
Oyuncular: Paolo Bonacelli, Giorgio Cataldi, Umberto Paolo Quintavalle, Aldo Valletti

İtalya, Fransa / 1975 / İtalyanca, Fransızca, Almanca / 117 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı


Dekameron, Canterbury Öyküleri ve 1001 Gece Masalları’ndan oluşan “hayat üçlemesi”nin ardından “ölüm üçlemesi”ne başlamak isteyen Pasolini üçlemenin ilk filmi Salo ya da Sodom’un 120 Günü filmini tamamladıktan kısa süre sonra 53 yaşında, şehir dışında bir plajda dövülerek ve otomobille çiğnenerek öldürülmüş halde bulunur. Yönetmenin, bugün hâlâ aydınlatılamamış olan şüpheli ölümünden sonra seyirciyle buluşan son filmi, doğruyu aramaktan hiç vazgeçmemiş bir entelektüelin yaşadığımız dünyaya dair düşüncelerinin ve hissettiklerinin son derece cesur, keskin ve çarpıcı bir sanatsal yansımasıdır.

Marquis de Sade’ın 18. yüzyıla ait eseri Sodom’un 120 Günü’nü 1940’ların İtalya’sına taşıyan film, Nazi kontrolündeki Salò Cumhuriyeti’nde geçer ve on sekiz genci bir şatoya kapatan dört varlıklı faşistin 120 gün boyunca bu gençler üzerinde gerçekleştirdiği fiziksel, ruhsal ve cinsel işkenceyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne serer.

Salo’nun izlemesi son derece zor bir film olduğunu belirtmemiz gerek. Faşizmin beyazperdedeki en kışkırtıcı ve cesur tasviri olduğunu söyleyebileceğimiz film, mide bulandırıcı ve sarsıcı olarak nitelenebilir ama aynı zamanda dünyaya egemen olan toplumsal, politik ve cinsel dinamiklere dair eşi bulunmaz bir inceleme, bir başyapıttır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.