EN

Gösterim Tarihleri: 10.05.2023 Çarşamba 20.00 / 13.06.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Mina Keshavarz

İran / 2020 / 87 dk. / Renkli / Farsça / Türkçe Altyazılı


Kendi aile geçmişine dair bir trajedi ile altında yatan toplumsal sorunu iç içe aktaran yönetmen, anlatımında trajedinin kahramanı büyükannesi Nurcan’a hitap ediyor. Devrimden sonra doğan Mina, devrimden önce ölen büyükannesini hiç tanımamıştır. Yine de zamanla bir aile sırrına dönüşmüş büyükannenin peşine düşer ve Nurcan’ın üzerine örtülen sır perdesini film boyunca yaprak yaprak açarak önümüze serer. Genç yaşta evlendirilip yedi çocuk doğuran Nurcan’ın 35 yaşında sekizinci çocuğuna hamileyken “bütün bu adaletsizlikten intikam” alırcasına hayatına son verdiğini öğreniriz.

İranlı kadınlar kırk yılı aşkın süredir erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesi veriyor. 1974’te umut ışığı olan aile kanunu İran Devrimi’nin ardından feshedildi. Kadınları erkeğin malı kabul eden bu hukuk rejiminde özellikle aile içi şiddetin cezasızlığı hayatî bir sorun teşkil ediyor.

Keshavarz, bu durumu değiştirmek amacıyla kolları sıvayan beş avukat kadının, aile içi şiddetin cezalandırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliği için verdiği mücadelede onları takip ederken İran kadın mücadelesinin tarihine de kısa bir bakış sunuyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.