EN

Gösterim Tarihi: 21.03.2019 / 20.30
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Senaryo: Agnès Varda
Oyuncular:  Bodan Litnanski, Macha Makeïeff, Agnès Varda 
Fransa / 2002 / Fransızca / 63 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP 

2000 yılında çektiği Toplayıcılar belgeselinin devamı niteliğindeki filminde Varda, Toplayıcılar’ı çekerken tanıştığı insanları iki yıl sonra yeniden ziyaret ediyor ve ilk filmin etkisiyle kendisine ulaşan yeni insanlara kamerayı çeviriyor. 

Fiziksel, ekonomik ya da manevi bir takım zorluklara rağmen yaşama tutunmaya çalışan insanların hayatlarından kesitler sunan filmde yönetmen sadece temel birkaç soru soruyor ve dinliyor. Ne duygu sömürüsü yapıyor ne de konu ettiği insanların hayatlarını iyileştirmeye yönelik bir müdahalede bulunuyor ve bu şekilde kendisi de dahil dış dünyayı eleştiriyor. İlk filmin etkisiyle yaşadıkları ilgiden memnun olanlar, hayatlarına olumlu yön verebilenler ya da büyük zorluklar atlatanlar dahil herkese aynı mesafeden yaklaşarak, sadece seyircinin o anı yaşamasına olanak veriyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.