EN

Gösterim Tarihleri: 28.02.2024 Çarşamba 20.00 / 17.03.2024 Pazar 18.30 / 03.04.2024 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Chantal Akerman, Samy Szlingerbaum
Senaryo: Chantal Akerman, Samy Szlingerbaum
Oyuncular: Chantal Akerman, Chris Myllykoski, Samy Szlingerbaum

Belçika / 1973 / Fransızca / 43 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

15 Ağustos, Paris. Finlandiyalı genç bir kadın, Chantal Akerman’ın bir arkadaşının evinde kalmakta ve o gün canı sıkılmaktadır. Uzun monologlarla, gündelik hayata dair ayrıntılardan bahsederken yönetmen mekânda dolaşarak kadının hareketlerini, hareketsizliğini, jest ve mimiklerini kayda alır. Chantal Akerman sinemasıyla yeni tanışanlar için kolay bir film olmadığını not düşmekte fayda var. Her iki film de yönetmenin son dönemde yeniden keşfedilenlerinden.

* Yönetmenin Akasya Oteli filmi ile birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.