EN

Gösterim Tarihleri: 10.12.2021 Cuma 15.00 / 08.01.2022 Cumartesi 20.00 / 30.01.2022 Pazar 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan
Oyuncular: Ayhan Işık, Türkan Şoray, Ekrem Bora, Nebahat Çehre

Türkiye / 1962 / Türkçe / 92 dk. / Siyah Beyaz


60’lı yılların melodram geleneğine Metin Erksan’ın kendi yorumunu getirdiği bir yapıt olarak öne çıkar Acı Hayat. Filmde, fakir bir kaynak ustası olan Mehmet’le, kuaförde çalışan manikürcü Nermin birbirine âşık olmuştur. İkilinin sâfiyane aşkıysa, şımarık bir zengin çocuğu olan Ender’in Nermin’e takıntılı biçimde musallat olması sonucu sekteye uğrar. Ender’in, Nermin’i iğfal etmesi sonucunda Mehmet ve Nermin arasına aşılmaz bir engel girmiştir. Mehmet’in şans eseri zengin olması sonrasında, salt intikam alabilmek için Ender’in kardeşi Filiz’le tanışmasıyla her şey daha da karmaşıklaştıracaktır.

Erksan’ın taşra anlatıları öncesinde çektiği şehir filmlerinden biridir Acı Hayat. Yeşilçam melodramlarındaki kadın ve erkek karakterlere, sınıf farklılıklarına, yoksul mahalle yaşamına dair Erksan’ın yaklaşımı dönemin ruhuna daha uygun, kamerasını sokağa çıkardığı muhitler ve kayıt altına aldığı alanlar nispeten daha hayatın içindendir. Erksan, hikâyedeki sert ve gerçekçi yaklaşımını, Nermin ve Murat ikilisinin durmadan büyüyen korkutucu şehir karşısındaki melankolik ruh haliyle birleştirmeyi de başarır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.