EN

Gösterim Tarihi: 14.12.2021 Salı 20.00

Yönetmen: Fabrizio Lazzaretti, Alberto Vendemmiati

İtalya / 2002 /  Darice, İngilizce, İtalyanca, Afganca, Tacikçe / 56 dk. / Türkçe Altyazılı

 

Cenk (Savaş) Mücahitlerin Ülkesinde filminin devamı niteliğindeki Afganistan: İkincil Hasarlar filmi, 11 Eylül saldırılarından ve Amerika’nın Taliban’a karşılık vermesinden hemen önce başlıyor. Doktorlar Kuzey İttifak bölgesindedir ve süregiden çatışmada çoğu çocuk olan kurbanları kurtarmak için gece gündüz çalışmaktadır. Amerika’nın hava saldırıları başlarken doktorlar Kabil’de hastanelerini tekrar açmak için cephe hattı boyunca tehlikeli bir yolculuğa çıkar.

2001’in Ekim- Aralık ayları arasında Afganistan’da çekilen ve savaş gerçekliğine dair bir hayli grafik, yakından bir bakış sunan filmin bu yanıyla seyirciyi zorlayabileceğini söyleyelim.

2019’da Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde Afganistan: İkincil Hasarlar filminin bir özel gösterimi yapıldı. Hem gösterime katılmak hem de bir masterclass vermek üzere festivali ziyaret eden Fabrizio Lazzaretti ve Alberto Vendemmiati’nin, filmin gördüğü olağanüstü ilginin de etkisiyle aradan geçen 20 yıldan sonra belgeselin devamını çekmek üzere yeniden Afganistan’a gitme kararı aldıklarını da bir not olarak ekleyelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.