EN

Gösterim Tarihi: 20.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Toplam Süre: 108 dk.

 

Sahilde (Du coté de la côte)
Fransa/1958/Fransızca/25 dk./Renkli/Türkçe Altyazılı/DCP
Fransız Rivierası’nın masmavi göğünün altında tutulan nostaljik ve mizahi bir gezi günlüğü. 

Gülüm Elsa (Elsa la Rose)
Fransa/1966/Fransızca/20 dk./Siyah Beyaz/Türkçe Altyazılı/DCP
Şair çift Louis Aragon ve Elsa Triolet aşklarını, evliliklerini ve gençliklerini anlatıyor. Aragon’un şiirlerinden tanıdığımız Elsa sözü devralıyor. 

Yanco Amca (Oncle Yanco) 
Fransa-ABD/1967/Fransızca, İngilizce/18 dk./Renkli/Türkçe Altyazılı/DCP
Yönetmen, San Francisco’da bulunduğu sırada Jean Varda adında daha önce tanışmadığı bir akrabası olduğunu öğrenir. “Yanco” lakaplı bu amca, Sausalito üzerinde bir yüzer evde yaşayan, hippi dostlarıyla renkli bir hayat süren bir ressamdır. 

Kara Panterler (Black Panthers)
Fransa-ABD/1968/Fransızca/31 dk./Renkli/Türkçe Altyazılı/DCP
Oakland’da, Kara Panter Partisi’nin kurucularından Huey Newton’ın serbest bırakılması için  düzenlenen protestolardan birini görüntüleyen Varda, partinin Newton dahil önde gelen başka isimleriyle de görüşmelerini kayıt altına alır. 

Kadınların Cevabı (Réponse de femmes: Notre corps, notre sexe) 
Fransa/1975/Fransızca/8 dk./Renkli/Türkçe Altyazılı/DCP
Yönetmen, bir televizyon kanalı için çektiği bu filmde çeşitli kadınları kamerasının karşısına alıp onlara seks ve arzuya, reklamlara ve anneliğe dair sorular soruyor, kadınlar cevap veriyor. 

İran’da Aşk Keyfi (Plaisir d’amour en Iran)
Fransa/1976/Fransızca/6 dk./Renkli/Türkçe Altyazılı/DCP
Biri Şarkı Söylüyor, Diğeri Söylemiyor’dan tanıdığımız genç bir çift, aşklarının yansımasını İran’ın eşsiz mimarisinde buluyor. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.