EN

Gösterim Tarihi: 28.03.2019 / 18.00
Gösterim Yeri: Caddebostan Kültür Merkezi, B Salonu

Yönetmen: Agnès Varda
Toplam Süre: 60 dk.
 

Mac Donald Köprüsü Nişanlıları (Les fiancés du Pont Mac Donald)
(Fransa / 1961 / Fransızca / 5 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DVD) 
Varda, 5’ten 7’ye Cléo filminde de görülen bu kısa filminde Amerikan sessiz komedilerinin bir parodisini yapıyor. Filmin oyuncuları arasında yönetmen Jean-Luc Godard, Anna Karina ve Eddie Constantine gibi tanıdık simaları izliyoruz. 

Sözümona Karyatidler (Les dites cariatides)
(Fransa / 1984 / Fransızca / 12dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DVD)
Paris mimarisinde sık rastlanan çıplak veya yarı çıplak kadın heykelleri Karyatidlerin görüntülerine Baudelaire’in şiiri ve Offenbach’ın müziği eşlik ediyor. 

7 Oda, Mutfak, Banyo… Bu Fırsat Kaçmaz (7P., cuis., s. de b., … à saisir)
(Fransa / 1984 / Fransızca / 28dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DVD)
Yönetmen; satılmayı bekleyen, eşyasız, geniş bir evin içinde dolaşırken “boş mekân”a yüklediğimiz anlamı sorgulamamızı sağlıyor. 

Çok Güzel Merdivenlerin Var, Biliyor musun? (T’as de beaux escaliers tu sais)
(Fransa / 1986 / Fransızca /3dk. / Siyah Beyaz, Renkli / Türkçe Altyazılı / DVD)
Varda’nın, 1986’da 50. yılını kutlayan Fransız Sinemateki’ne armağanı olan ve Isabelle Adjani’nin seslendirdiği film, mekânın ünlü merdivenleri ile merdivenler ekseninde gelişen klasik film görüntülerine odaklanıyor. 

Uçarı Aslan (Le lion volatil) 
(Fransa / 2003 / Fransızca / 12dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DVD)
Filmlerinde mimari unsurlara ustalıkla odaklanan Varda bu defa Paris’in 14. ilçesindeki Belfort Aslanı etrafında geçen bir aşk hikâyesi anlatıyor. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.