EN

Gösterim Tarihleri: 04.06.2023 Pazar 18.30 / 17.06.2023 Cumartesi 14.00 / 25.06.2023 Pazar 18.30

Yönetmen: Luchino Visconti
Senaryo: Luchino Visconti, Suso Cecchi D’Amico, Enrico Medioli
Oyuncular: Burt Lancaster, Silvana Mangano, Helmut Berger, Stefano Patrizi, Claudia Marsani

İtalya, Fransa / 1974 / 121 dk. / Renkli / İngilizce, İtalyanca


Visconti’nin geçirdiği felç sonrası sinemaya dönüş filmi olan Aile Tablosu, yönetmenin başyapıtlarından biri olan Leopar’daki performansıyla efsaneleşen Burt Lancaster’ı, Visconti’nin hem son dönem filmlerinin hem de özel hayatının merkezine yerleşen Helmut Berger’i ve İtalyan sinemasının ilham perilerinden Silvana Mangano’yu bir araya getiriyor.

Dış dünya ile arasına kitaplar ve resim koleksiyonundan oluşan bir duvar ören yaşlı profesör, üst katına kiracı olarak yerleşmek isteyen zengin ailenin kaba ve meraklı bireyleri ile tanıştıkça fanusundan çıkarak kendisiyle, geçmişiyle ve doğup büyüdüğü dünyanın değer yargılarını hiçe sayan yeni dünya ve insanlarıyla yüzleşmeye başlar.

Köklü Brumonti Hanedanının yol yordam bilen annesi Markiz Bianca, naiflik ile densizlik arasında gidip gelen yetişkin kızı, kızının nişanlısı ve aileye dışarıdan eklenen hem Markiz’e hem de çocuklarına duygusal ve fiziksel hizmet vermekten geri kalmayan yakışıklı Konrad profesörün hayatına davetsiz birer misafir gibi nüfuz eder. Bu insanlar arasında geçmişte yaşayan bir hayalet gibi kalan profesör, şahit olduğu ahlaki çöküşten ne kadar uzak kalmaya çalışsa da zaman geçtikçe ailenin toksik cazibesine yenik düşer ve özellikle de âdeta bir sanat eseriymiş gibi davrandığı Konrad ile yakın bir bağ kurar.

Tümüyle iç mekânlarda geçen, yaşlılık, yalnızlık ve dışlanmışlık hissinin neredeyse tüm planlarına sindiği Aile Tablosu, ünlü yönetmen Akira Kurosawa’nın da en sevdiği filmler arasında yer almaktadır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.