EN

Gösterim Tarihi: 07.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Wim Wenders, Veith von Fürstenberg
Oyuncular: Rüdiger Vogler, Yella Rottländer, Lisa Kreuzer, Edda Köchl, Ernest Boehm, Sam Presti
Batı Almanya / 1974 / Almanca, İngilizce, Felemenkçe / 112 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

Yeni Alman Sineması’nın dünya sahnesindeki ilk gerçek temsilcisi olarak büyük bir çıkış yapan Wenders, 70’lerin ortalarında, onu Almanya’nın geniş yollarından Amerika’nın sonsuz otobanlarına sürükleyecek üç filmlik bir yolculuğa çıkar. Rüdiger Vogler’in yönetmenin alter egosunu temsil eden karakterlere hayat verdiği bu üç film, Alice Kentlerde, Yanlış Hareket (Falsche Bewegung) ve Zamanın Akışında (Im Lauf Der Zeit), kendini ararken duygusal bir dönüşüm geçiren karakterlerin hikâyesini alışılmışın ötesinde bir duyarlılık ve şiirsel bir görsellikle perdeye taşıyan filmlerdir.

Wenders, Yol Üçlemesi’nin ilk filmi Alice Kentlerde’yi çocuğunu tek başına büyüten arkadaşı Peter Handke’nin bu deneyiminden ve Handke’nin, ABD içinde seyahat eden Avusturyalı genç bir yazarı anlattığı 1972 tarihli romanı Short Letter, Long Farewell’den etkilenerek çeker. Film, 1976 yılında Alman Film Eleştirmenleri Derneği tarafından En İyi Film ödülüne layık görülür. 

Batı Almanyalı gazeteci Philip, Birleşik Devletler’in çeşitli kentlerinde dolaşarak gazeteye ülkeyle ilgili bir yazı hazırlamaktadır fakat teslim tarihini geçirip de beş parasız kalınca ülkesine dönmeye karar verir. Havaalanında tanıştığı Lisa, 9 yaşındaki kızı Alice’i ona emanet ederek ortadan kaybolunca birlikte yolculuk etmek durumunda kalan Philip ile Alice, Amerika’dan Avrupa kentlerine uzanan yolculukları boyunca inişli çıkışlı bir dostluk geliştirirler. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.