EN

Gösterim Tarihleri: 02.02.2022 Çarşamba 20.00 / 06.03.2022 Pazar 15.00 / 21.04.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Salvador Dalí, Marquis de Sade (roman)
Oyuncular: Lya Lys, Gaston Modot, Max Ernst, Pierre Prévert

Fransa / 1930 / Fransızca / 62 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

Gerçeküstücü sinemanın başlıca örneklerinden Altın Çağ, Buñuel’in Bir Endülüs Köpeği’nden sonraki ikinci filmi ve ilk uzun metrajı. Seyirciyle henüz buluşmuşken sağcı bir grubun gösterim sırasında olay çıkarıp perdeyi tahrip etmesi ve fuayede yer alan Dalí, Joan Miró, Man Ray gibi isimlerin tablolarını parçalamasından bir hafta sonra Sansür Kurulu’nun kararıyla filmin gösterimi yasaklanır ve takip eden elli yıl boyunca bir daha kamuya açık gösterimi yapılmaz.

Oyuncu kadrosunda Dadacı ressam Max Ernst’in de yer aldığı filmdeki anlatıcının sesi ise gerçeküstücü şair Paul Éluard’a ait. Ağırlıkla sessiz çekilmiş olan ve son bölümü Marquis de Sade’ın Sodom’un 120 Günü romanına gönderme içeren film, burjuva ahlak değerlerine yönelik sert ve öfkeli bir eleştiri. Bir kadın ve bir erkeğin kavuşmasının kilise, aile ve seçkinler tarafından sürekli engellenişini, birbirlerine duydukları yoğun arzunun toplumsal düzeni rahatsız edişini izliyoruz.

“Filmlerimde yapmaya çalıştığım şey insanları kaygılandırmak, insanları mümkün olan dünyaların en iyisini yaşadıklarına inandırmak isteyen konformizmin kurallarını ihlal etmek” diyen Buñuel daha ilk uzun metrajında bunu kesinlikle başarıyor. Altın Çağ aynı zamanda Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismäki’nin ilk gençliğinde izleyip sinemanın bir sanat formu olduğunu idrak etmesini sağlayan film.

 

* Film, yönetmenin Bir Endülüs Köpeği adlı kısa filmiyle birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.