EN

Gösterim Tarihi: 30.04.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Patricia Highsmith, Wim Wenders
Oyuncular: Bruno Ganz, Dennis Hopper, Lisa Kreuzer, Wim Wenders, Nicholas Ray
Fransa-Batı Almanya / 1977 / İngilizce / 126 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Patricia Highsmith’in Türkçe’ye Ripley’in Cinayetleri olarak çevrilen ünlü romanı Ripley’s Game birçok defa beyazperdeye uyarlandı. 1977’de Alman Film Eleştirmenleri’nden ödül kazanan ve bugün bir kült film kabul edilen Amerikalı Arkadaş sözkonusu uyarlamaların en iyilerindendir. Wenders’in senaryosu kitaba tam anlamıyla sadık kalmasa da, kitabın ruhunu yansıtmak ve atmosfer kurmaktaki başarısıyla sinemaseverlerin kalbinde farklı bir yer edinmiştir. Yönetmenin büyük ustalarla tanıştığı Fransız Sinemateki’nin efsanevi kurucusu Henri Langlois’ya ithaf ettiği film, kahramanlarının ruhsal dünyalarına girmek konusundaki üstünlüğüyle de dikkat çeker. 

Jonathan Zimmermann yakın zamanda lösemiden öleceğine inanmaktadır. Almanya’dan Amerika’ya geldikten sonra karanlık işlere bulaşan Tom Ripley, kendi amaçları uğruna Zimmermann’ın bu durumundan faydalanacaktır. Jonathan’ı, ona kiralık katil olarak iş teklif edecek olan yeraltı dünyasından Minot ile tanıştırır. Vereceği hizmet karşılığında cömert bir ödeme alacak olan Jonathan zaten öleceğine göre kaybedecek neyi vardır ki? Hem belki böylece ölümünden sonra eşine bırakabileceği bir şey olacaktır. Birbirinden çok farklı iki adam arasında bir arkadaşlık gelişir. 

Filmin oyuncu kadrosunda Dennis Hopper ve Gérard Blain’in yanı sıra gangster rollerinde, Sam Fuller, Nicholas Ray, Peter Lilienthal, Daniel Schmid ve Jean Eustache gibi birçok önemli yönetmen de yer alır. 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.