EN

Gösterim Tarihi: 16.11.2021 Salı 20.00

Yönetmen: Lars Edman, William Johansson
Senaryo: Lars Edman, William Johansson

İsveç, Şili, Belçika, Norveç, Birleşik Krallık / 2020 / İngilizce, İspanyolca, İsveççe / 97 dk. / Türkçe Altyazılı

 

Bu sene Bozcaada Uluslararası Ekoloji Belgesel Festivali’nde Fethi Kayaalp Birincilik Ödülü’nü alan Arica İsveçli bir maden şirketinin uzun yıllardır Şili’deki bir kasabaya ihraç ettiği zehirli atıkların sebep olduğu felakete odaklanıyor. 20 yıldır takip ettikleri bu felaketle ilgili süreci ve davayı perdeye yansıtan Lars Edman ve William Johansson, kısmen kişisel yolculuk, kısmen mahkeme draması niteliğindeki filmlerinde adını temize çıkarmak için her yolu deneyen çok uluslu bir şirkete karşı adalet savaşı veren acı içindeki bir topluluğun hikayesini anlatıyor. Çekim yapma imkanı bulamadıkları noktalarda sinemanın farklı imkanlarından faydalanarak hayli özgür bir anlatım kuran Edman ve Johansson, sürece şahitlik etmekle kalmıyor insani bir görev üstlenerek yaşanan felaketi sonlandırmak için çaba gösteriyorlar.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.