EN

Gösterim Tarihleri: 10.03.2023 Cuma 17.00 / 24.03.2023 Cuma 20.00

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Barış Pirhasan, Atıf Yılmaz, Nuran Oktar
Oyuncular: Müjde Ar, Ali Poyrazoğlu, Hümeyra, Füsun Demirel, Yaman Okay

Türkiye / 1986 / Türkçe / 81 dk. / Renkli
 

Vasıf Öngören’in ünlü tiyatro eseri Asiye Nasıl Kurtulur? ilk olarak 1973’te Nejat Saydam tarafından, Türkan Şoray’ın başrolde olduğu bir versiyonla beyazperdeye taşınmıştır. Bundan 13 yıl sonra usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın imzasıyla ikinci kez sinemaya uyarlanan metin, genelevde çalışan ve buradan kurtulmak için yardım arayan genç bir kadının başından geçenleri sıradışı bir kurguyla takip eder. Düzene meydan okuyan kadın karakterleri merkezine alan filmleriyle tanınan Atıf Yılmaz, Asiye Nasıl Kurtulur’da, ataerkil bir düzende kırılması neredeyse imkânsız bir döngünün içerisine hapsedilen ve kendi bedeni üzerinde dahi söz hakkı bulunmayan bir kadının var olma mücadelesini işlerken karakterlerle birlikte izleyiciyi de derin bir çaresizlik sarmalına hapseder.

Filmin hikâyesi, Asiye’nin Fuhuşla Mücadele Dernekleri Genel Başkanı Seniye Gümüşcü’ye yazdığı ve kendisini kurtarması için yardım istediği bir mektupla başlar. Ahlakçı bir karakter olan Seniye çeşitli önyargılarla Asiye’nin çalıştığı geneleve gittikten sonra kendisini garip bir müzikal gösterinin içerisinde bulur. Genelevin sahibi Melahat ve yardımcısı Selahattin, hazırladıkları Asiye Nasıl Kurtulur adlı oyunu sahnelemeye başlarlar. Asiye’nin çocukluğundan itibaren yaşadıklarını anlatan ve farklı kurtarılma senaryolarını işleyen bu oyun, Seniye’nin itirazlarıyla gösteriyi yönlendirmesiyle sürer. Ancak ilerledikçe Asiye’nin içerisinde bulunduğu koşullar Seniye’yi de zorlamaya başlar. Asiye mahkûm edildiği şartlara direnmeye çalıştıkça çarpık sistem tarafından aşağı çekilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.