EN

Gösterim Tarihleri: 27.01.2023 Cuma 20.00 / 23.03.2023 Perşembe 20.00 / 04.04.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Edgar Reitz
Senaryo: Edgar Reitz
Oyuncular: Heidi Stroh, Georg Hauke, Nina Frank, Ruth von Zerboni, Ilona Schütze, Peter Hohberger

Batı Almanya / 1967 / 90 dk. / Siyah Beyaz / Almanca / Türkçe Altyazılı


20 yaşındaki Elisabeth fotoğraf okumaktadır, ondan birkaç yaş büyük Rolf ise tıp. Elisabeth Hamburg'da limanda bir ödev için çekim yaparken tesadüfen tanışırlar. Romanlarda okudukları ve filmlerde gördükleri ilk görüşte aşk böyle bir şeydir. Elisabeth okumaktan vazgeçer, çünkü artık hayatının odağında Rolf vardır. Çok geçmeden evlenirler ve ilk çocukları dünyaya gelir. Film genç çiftin gelgitli ilişkisini zamansal atlamalarla anlatır.

Oberhausen Manifestosu'nun imzacılarından Edgar Reitz'ın bir dizi deneysel kısa filmden sonra çektiği ilk uzun metrajı seyirciye bir aşk hikâyesinden fazlasını anlatmayı hedeflemekteydi. Elisabeth ve Rolf bir yandan yaşama sevincinin, aşkın ve tutkunun peşinden gitmek ister ama omuzlarında ağır bir yük vardır. Savaş sonrası Almanya'da ekonomik mucizenin gerçekleşmesi için ebeveynleri üzerlerine düşeni yapmıştır ve şimdi sıra onlardadır. Toplumun “faydalı” bir parçası olmak için okumaları, çalışmaları, üretmeleri, tüketmeleri, evlenmeleri ve çocuk yapmaları beklenir. Bir türlü eski Almanya'nın gölgesinden kopamamaları ve kendi içlerinde yaşadıkları varoluşsal çatışma, en nihayetinde ilişkilerini de tüketir. Kritik bir anda karşılarına kurtarıcı gibi çıkan Mormonlar da Amerika'nın Batı Almanya üzerindeki etkisini düşününce yine anlamlı ve iğneleyicidir.

1967 yılında Venedik'te Altın Aslan için yarışan Aşk Açlığı festivalden En İyi İlk Film ödülüyle dönmüş ve Genç Alman Sineması'nın uluslararası tanınırlığında önemli bir rol oynamıştır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.