EN

Gösterim Tarihleri: 17.05.2022 Salı 20.00 / 15.06.2022 Çarşamba 20.00 / 29.06.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen:  Pier Paolo Pasolini
Oyuncular: Lello Bersani, Alberto Moravia, Cesare Musatti 

İtalya / 1964 / İtalyanca / 92 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı


Pasolini sinemasının en belirgin özelliklerinden biri olan cinsel tabuları yıkma eylemi, tarihî bir anket niteliğindeki bu renkli ve eğlenceli cinéma vérité örneğinin en temel motivasyonu. Aşk Buluşmaları, uzun yıllar baskı altında yaşamış, cinsel özgürlüğün ilk emareleriyle yeni yeni karşılaşan muhafazakâr bir toplumun cinselliğe bakışını irdeliyor. Belgeselin muhabirliğini de üstlenen Pasolini, doğaçlama ve cesur röportajlarıyla karşısındakileri terletirken dönemin ünlü yazarlarından Alberto Moravia ve tanınmış psikolog Cesare Musatti’nin de katkılarıyla film, zihin açıcı bir deneyime dönüşüyor.

Pasolini’nin bir grup çocuğa yönelttiği “Sizce bebekler nasıl dünyaya geliyor?” sorusuyla açılışını yapan Aşk Buluşmaları, 1960’lar İtalya’sını bir uçtan diğer uca geziniyor; mikrofonunu kimi zaman tarlada çalışan bir çiftçiye ya da fabrika işçisine, kimi zaman da bir şehrin kalabalık caddelerinde karşılaştığı üniversite öğrencilerine veya burjuvaya doğrultuyor. Cinsiyet eşitliği, bekâret, eşcinsellik, seks işçiliği gibi günümüz toplumları için bile tabu kabul edilebilecek birçok başlığı politik, ekonomik ve toplumsal yanlarıyla tartışmaya açan belgeselin, İtalya’da henüz boşanmanın bile yasal olmadığı bir dönemde çekildiğini not düşelim.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.