EN

Gösterim Tarihleri: 19.11.2022 Cumartesi 14.00 / 07.12.2022 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Jean Renoir
Senaryo: Maksim Gorki (oyun), Yevgeni Zamyatin, Jacques Companéez, Jean Renoir, Charles Spaak
Oyuncular: Jean Gabin, Suzy Prim, Louis Jouvet, Jany Holt, Vladimir Sokoloff, Robert Le Vigan, René Génin, Junie Astor

Fransa / 1936 / Fransızca / 95 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Kumar yüzünden iflas eden bir baron intihar etmeyi düşündüğü sırada silahının kayıp olduğunu fark eder ve onu soymayı tasarlayan hırsız Pépel’le karşılaşır. Baron ve Pépel beklenmedik bir dostluk geliştirirler. Çok geçmeden her şeyini kaybeden baron, Pépel’in yoksul yaşamına dahil olur ve “ayaktakımı”yla aynı fakirhanede kalmaya başlar. Bu sırada, birlikte yaşadıkları bu derme çatma evin sahibi Kostylev ve eşi, polis müfettişinin denetiminden kaçmak için rüşvet olarak evsahibinin eşinin kız kardeşi Natasha’yı öne sürer. Dürüst bir hayat için tek umudunun Natasha olduğuna inanan Pépel, karşısındaki ev sahibi ve polis müfettişi dahi olsa Natasha’dan kolay vazgeçmeyecektir.

Maksim Gorki’nin 1902 tarihli aynı adlı oyunundan uyarlanan filmin mekânını Rusya yerine Fransa yapmak gibi değişiklikler için Gorki’den izin alınır. Yapım aşamasında çeşitli nedenlerden ötürü hikâyenin Rusya-Fransa karışımına evrilmesi yönetmenin amaçladığı toplumsal gerçekçiliği biraz zedelese de film, yönetmenin en politik filmlerinden biri olma niteliğini kaybetmez. Yükselişte olan Halk Cephesi’nin topluma aşıladığı umutlu ruh halini yansıtan film, sınıfsal karşılaşmaları, dayanışmayı ve hatta toplum yararına addedilen suçun kolektif üstlenilmesini, insanlığın iyiliğine duyulan sonsuz bir inançla göstermekle birlikte özellikle Jean Gabin ile Louis Jouvet’nin oyunculukları seyirciyi buna gerçekten inanmaya davet eder.

Film Donzoko adıyla 1957’de Akira Kurosawa tarafından yeniden çevrilmiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.