EN

Gösterim Tarihleri: 07.11.2023 Salı 20.00 / 09.12.2023 Cumartesi 14.00 / 27.12.2023 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Erden Kıral
Senaryo: Osman Şahin (öykü), Erden Kıral
Oyuncular: Nur Sürer, Suavi Eren, Hikmet Çelik, Nikos Skiadas, Vasilis Tsaglos

Batı Almanya, Birleşik Krallık / 1984 / Türkçe / 88 dk. / Renkli
 

Osman Şahin’in Beyaz Öküz isimli öyküsünden uyarlanan psikolojik gerilim Ayna, namus gerekçesiyle işlenen bir cinayete odaklanır. Zelihan ile Necmettin, Anadolu’nun ücra bir köyünde ağa için çalışarak tek göz evlerinde yoksul bir yaşam sürmektedir. Ağanın kardeşi Küçük Ağa, Zelihan’a göz koyar ve genç kadının aklını çelmek için türlü yollara başvurur. Durumu anlayan Necmettin, Küçük Ağa’yı öldürür ve cesedini evin içine gömer. Ardından, Giovanni Scognomillo’nun bir “ölüm meditasyonu” diye nitelendirdiği gerilim dolu, sanrılı günler başlar.

Yunanistan’da çekilen film 1984 Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan adaylığının yanı sıra 1985 İstanbul Film Festivali’nden Özel Jüri Ödülü kazanmıştır. Kıral, kendi filmini şu sözlerle anlatıyor:

Ayna’da gerek bizde şimdiye dek yapılanlardan gerek kendi yapmış olduklarımdan farklı olarak yeni bir yapı/üslup araştırmasına gittim. Ölenin geri gelmesi, Zelihan’ın Küçük Ağa ile konuşması, ölüm sonrası yaşanan bir aşk ne bizim ne de sözgelimi Latin Amerika yazınının çok yabancısı değil. Ama belki de Batılının en çok ilgisini çeken bu oldu. Biz, sanıyorum ki artık yeni resimler bulmak zorundayız. Güzel resim değil, gerçek resmi bulmak zorundayız. Ama yalınkat, düz, tek boyutlu bir gerçeklik değil. Ayna’da diğer yandan Hakkâri’den çok değişik bir şey yapmaya çalıştım.”

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.