EN

Gösterim Tarihleri: 06.01.2022 Perşembe 20.00 / 23.01.2022 Pazar 15.00 / 28.01.2022 Cuma 20.00

Yönetmen: Paul Leni, Leo Birinsky 
Senaryo: Henrik Galeen
Oyuncular: Emil Jannings, Conrad Veidt, Werner Krauss 

Almanya / 1924 / Sessiz / 82 dk. / Siyah Beyaz


Paul Leni ve Leo Birinsky’nin fantastik dünyasının, Dışavurumcu sinemanın önemli yazarlarından Henrik Galeen’in senaryosuyla birleştiği Balmumu Müzesi, 20’li yılların anlatıları içerisinde ismi nispeten daha az anılan gizli bir hazine. Film, bir balmumu müzesindeki heykeller için hikâyeler yazmak üzere görevlendirilen bir yazarla, müze sahibinin güzel kızının öyküsüne odaklanır. Ancak kahramanlarımız, bir anda kendilerini balmumu heykellerin dünyasında bulur, Abbasi Halifesi Harun Reşit, Korkunç İvan ve Karındeşen Jack’le maceralara atılırlar.

Fantastik sinemanın öncü örneklerinden biri olan Balmumu Müzesi, sinemasal anlatıya kattığı baş döndürücü yeniliklerin yanı sıra, döneminin ötesindeki büyüleyici kurgu numaraları ve görsel efektleriyle de öne çıkar. Film aslen dört bölüm olarak tasarlanmıştır ve dördüncü bölümde Christian August Vulpius’un efsanevi roman kahramanı Rinaldo Rinaldini yer alacaktır. Ancak bütçesel nedenlerden bu bölüm çekilememiştir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.