EN

Gösterim Tarihleri: 18.10.2022 Salı 20.00 / 16.11.2022 Çarşamba 20.00 / 24.12.2022 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Jean Renoir
Senaryo: Jean Castanier (hikâye), Jacques Prévert (uyarlama, diyalog), Jean Renoir (hikâye, senaryo)
Oyuncular: René Lefèvre, Florelle, Jules Berry, Marcel Lévesque, Jean Dasté, Odette Talazac, Henri Guisol, Sylvia Bataille

Fransa / 1936 / Fransızca / 80 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Amédée Lange ile sevgilisi Valentine’i Belçika sınırına ulaşmaya çalışırken bir handa soluklanırken tanırız. Han sakinleri adamın cinayetten arandığını fark ettiği zaman Valentine işlerin o raddeye nasıl geldiğini en başından anlatmaya koyulur. Mütevazı Bay Lange, Batala’nın sahibi olduğu küçük yayınevine Western öyküleri yazmaktadır. Batala, kendi çalışanlarını sömürmekle kalmayıp yayınevine komşu çamaşırhanede çalışan kadınları da istismar eden biridir. Peşine düşen alacaklılarından kaçmak amacıyla bindiği trenin kaza geçirmesini fırsat bilerek kendine öldü süsü verir. Patrondan böylece kurtulmuş olan yayınevi işçileri yayınevini kooperatif olarak çalıştırmaya başlar ve Lange’ın kovboy karakteri Arizona Jim’in çok tutması sayesinde iyi kazanmaya başlarlar. Valentine’in sevgisini de kazanan Lange’ın mutluluğuna diyecek yoktur. Ta ki Batala “dirilip” yayınevini geri almak isteyene dek.

Bay Lange’ın Suçu, yönetmenin çekildiği dönemin ruhunu hiç kuşkusuz en iyi yansıtan filmlerinden biri. Film, Avrupa’yı ele geçirmekte olan faşizme karşı Fransa halkının umudunu sol grupların ittifakına bağladığı ve ittifakın seçimden zaferle çıkacağı 1936’da “her şeyin mümkün olduğu” kısa ve mutlu bir tarihsel aralıkta çekilmiş. Renoir’ın politik angajmanının da ilanı niteliğindeki filmin her karesinde sezilen iyimserlik bundan.

Jacques Prévert’in İspanyol ressam Jean Castanier’in önerdiği hikâyeden hareketle yazdığı senaryo, serbest kamera hareketlerinin yanı sıra yönetmenin alan açtığı doğaçlamalar ile akıllara kazınıyor.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.