EN

Gösterim Tarihleri: 21.01.2023 Cumartesi 14.00 / 01.02.2023 Çarşamba 20.00 / 07.03.2023 Salı 20.00

Yönetmen: Füruzan, Gülsün Karamustafa
Senaryo: Füruzan
Oyuncular: Hülya Avşar, Yaman Okay, Sema Aybars

Türkiye / 1990 / Türkçe / 90 dk. / Renkli
 

1990 yılında Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde dünya prömiyerini yapan ve En İyi İlk Film kategorisinde Altın Kamera Ödülü’ne aday gösterilen Benim Sinemalarım, sinemaya duyulan aşka, bir dönem sinemanın kalbinin attığı Beyoğlu’na, sokaktan girilen sinema salonlarının olduğu yıllara adanmış yürek burkan bir aşk mektubu niteliği taşıyor.

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan’ın aynı adlı öyküsünden sinemaya uyarladığı ve yönetmen koltuğunu da Bir Yudum Sevgi ve Asılacak Kadın filmlerinin sanat yönetmeni Gülsün Karamustafa ile paylaştığı Benim Sinemalarım, şimdiki zaman ile geçmişin, yaşanmışlıklar ile hayallerin iç içe geçtiği anlar ve anılar arasında usul usul gezinen melankolik bir seyirlik sunuyor.

Aile baskısından kaçmak için beyazperdenin büyülü dünyasına sığınan, art arda izlediği filmlerle kendini avutup yoksulluğunu ve yalnızlığını bir ölçüde unutmaya çalışan Nesibe, hayatın gerçekleri ile yüzleşerek her adımını kontrol eden ailesinden kopmak ve kendi yolunu çizmek adına bir karar alır; ve kendinden yaşlı ve zengin erkeklerle görüşmeye başlar.

Hülya Avşar’ın Nesibe rolünde sergilediği duru ve etkileyici performansı ile Sinema Yazarları Derneği En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı Benim Sinemalarım, aynı zamanda Türkiye sinemasında yönetmenliğini iki kadının üstlendiği ilk film olma özelliğine de sahiptir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.