EN

Gösterim Tarihleri: 25.10.2023 Çarşamba 20.00 / 15.12.2023 Cuma 20.00 / 06.01.2024 Cumartesi 14.00

Yönetmen: Erden Kıral
Senaryo: Orhan Kemal (roman), Tuncel Kurtiz
Oyuncular: Tuncel Kurtiz, Erkan Yücel, Yaman Okay, Nur Sürer, Bülent Kayabaş, Menderes Samancılar, Erol Demiröz, Selçuk Uluergüven, Osman Alyanak

Türkiye / 1980 / Türkçe / 115 dk. / Renkli
 

Sivaslı üç arkadaş Ali, Yusuf ve Hasan fabrikada iş bulma umuduyla köylerinden ayrılıp Çukurova’ya gelir. Güçlükle de olsa işe girmeyi başarırlar fakat çok geçmeden Ali ile Yusuf bir inşaat işi bulur. Onlarla gidemeyecek kadar hasta olan Hasan’ı geride bırakarak inşaatta çalışmaya giderler. Burada tanıştığı Fatma’ya âşık olan Ali, genç kadınla birlikte bir çiftlikte çalışmak üzere kaçar. Ali ile Yusuf gittikleri her yerde sömürü düzeninin dişlileri hâline gelmiş insanlarla ve bu düzene başkaldıran az sayıda insanla karşılaşırlar. Ali’nin ırgat olarak çalışmaya başladığı çiftlik de farklı olmaz.

Orhan Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan film, sanayileşme ve modernleşmenin sancılarını göç, yoksulluk ve emek sömürüsü olarak deneyimleyen bir toplumun fotoğrafını çekiyor. Film kimi zaman mesajını doğrudan vermeyi tercih etse de yazık ki ne gerçekliğinden ne de mesajının geçerliliğinden bir şey yitirdi.

Filmin çekim hikâyesi de ayrı bir film konusudur. Çekimler sırasında para bittiği için set işçileri işi bırakmış, onların işini oyuncular devralmış ve çekimin devam edebilmesi için ceplerinden harcamışlardır. 1981’de Avrupa'da En İyi Film seçilmesine karşın Kıral sıkıyönetim nedeniyle ödülü almaya gidememiştir. Dahası, filmin çalınan negatifi ancak otuz yıl sonra İsviçre’de bulunmuştur.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.