EN

Gösterim Tarihi: 18.04.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Jane Magnusson, Hynek Pallas
Senaryo: -
Oyuncular: Woody Allen, Martin Scorsese, Ridley Scott, Lars von Trier, Tomas Alfredson, Wes Anderson, Harriet Andersson, Pernilla August, Francis Ford Coppola, Wes Craven, Robert De Niro, Claire Denis, Laura Dern, Daniel Espinosa, Michael Haneke, Holly Hunter, Alejandro G. Iñárritu, Takeshi Kitano, John Landis, Ang Lee, Mona Malm, Alexander Payne, Isabella Rossellini, Thomas Vinterberg, Yimou Zhang
İsveç / 2013 / 107 dk. / Renkli / İngilizce, Almanca, İsveççe, Danca / Türkçe Altyazılı / DCP

Ingmar Bergman 1960’larda İsveç’e bağlı Fårö Adası’nda kendine bir ev inşa eder ve 2007’deki ölümüne dek evinin nerede olduğunu bir sır gibi saklamayı başarır. Ölümünden sonra evi bir müze haline getirilir. Magnusson ve Pallas, Bergman’ın filmlerinin kamera arkası görüntülerine ve filmlerinden parçalara yer verdikleri bu belgeselde Coppola, Scorsese, Haneke gibi pek çok ünlü yönetmeni Bergman’ın evinde bir araya getiriyor ve onlarla yönetmen hakkında içten sohbetler gerçekleştiriyor. Bergman’ın kitaplığını ve film koleksiyonunu inceleyen, film izleme ve okuma köşelerine kurulan yönetmenler sürprizlerle de karşılaşıyor ve sinemalarını etkileyen bu büyük ustanın film koleksiyonunda yer alan kendi filmlerine kaç puan verdiğini görme fırsatı buluyorlar! Bergman’a dair zengin bir arşiv malzemesinden yararlanan belgesel, ustanın evine misafir olan yönetmenlerin deneyimlediği duygu yoğunluğunu başarıyla aktarıyor. 
 
Öyle ki “Sinema bir din olsaydı, burası Mekke ya da Vatikan olurdu. Burası her şeyin merkezi” diyor Iñárritu. 

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.