EN

Gösterim Tarihi: 14.05.2019 / 21.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Wim Wenders
Senaryo: Wim Wenders, Peter Handke
Oyuncular: Bruno Ganz, Solveig Dommartin, Otto Sander, Curt Bois, Peter Falk, Nick Cave
Batı Almanya-Fransa / 1987 / Almanca, İngilizce, Fransızca, Türkçe, İbranice, İspanyolca, Japonca / 128 dk. / Siyah Beyaz, Renkli / Türkçe Altyazılı / DCP

Wenders’in 8 yıl ABD’de yaşadıktan sonra memleketi Batı Almanya’yla yeniden bağ kurma sürecinde çektiği film pek çok eleştirmen tarafından 1980’lerde çekilmiş en iyi filmler arasında gösterilir. Film uluslararası festivallerde En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni, Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Yardımcı Oyuncu gibi ödüllerin yanı sıra Cannes Film Festivali’nde Wenders’e En İyi Yönetmen ödülünü kazandırır. Devam filmi Ne Kadar Uzak, O Kadar Yakın! (In weiter Ferne, so nah!) 1993’te, Amerikan yeniden çevrimi Melekler Şehri (City of Angels) 1998’de gösterime girer.

Duvarla ikiye bölünmüş Berlin’de iki melek, Damiel ve Cassiel, kentteki insanlara duyurmadan onları gözlemler, onların düşüncelerini dinlerler. Yalnızca çocukların görebildiği melekler fiziksel dünyayla etkileşime girmez fakat Damiel bir gün, derin bir yalnızlık içindeki trapez sanatçısı Marion’a âşık olmaya başlar. Bu sırada kendisi de eski bir melek olan oyuncu Peter Falk bir film çekimi için kente gelir, Damiel ve Cassiel’in varlıklarını hisseder. Falk, Damiel’ın da ölümsüzlüğünden vazgeçerek insan hayatının zevklerine erişmesini teşvik eder. 

Peter Handke’nin yazdığı Çocukluk Şarkısı, filmin tamamında hissedilen şiirselliğin önemli bileşenlerinden biridir: “Çocuk henüz çocukken kollarını sallayarak yürürdü / Derenin ırmak olmasını isterdi, ırmağın sel / Bir su birikintisinin de deniz olmasını. / Çocuk henüz çocukken çocuk olduğunu bilmezdi / Her şey yaşam doluydu ve bütün yaşam birdi (…)”

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.