EN

Gösterim Tarihleri: 18.05.2023 Perşembe 20.00 / 27.05.2023 Cumartesi 14.00 / 23.06.2023 Cuma 20.00

Yönetmen: Luchino Visconti

Senaryo: Fyodor Dostoyevski (roman), Suso Cecchi D'Amico, Luchino Visconti
Oyuncular: Maria Schell, Marcello Mastroianni, Jean Marais

İtalya, Fransa / 1957 / 102 dk. / Siyah Beyaz / İtalyanca / Türkçe Altyazılı

Visconti’nin hem gerçekçi hem hayalsi filmi Beyaz Geceler yönetmenin filmografisinden ayrıksı durmakla birlikte pek çok filmi gibi bir edebiyat uyarlaması. Dostoyevski’nin 1848 tarihli aynı adlı kısa öyküsünden yola çıkan film, öykünün aksine baharda St. Petersburg yerine kışın Toscana benzeri bir yerde, filmin çekildiği 1950’lerde geçer. Kentin yabancısı olduğu için yalnızlık çeken Mario karlı bir gün köprü üzerinde gördüğü Natalia’ya tutulur. Oysa Natalia bir başkasına âşıktır ve sevdiği adamın bir gün döneceği ümidiyle yaşamaktadır. Üzerinde karşılaştıkları köprü iki karşıt dünyayı, iki gerçeklik düzlemini âdeta birbirine bağlar. Genç kadın, büyükannesi ve onun yardımcısıyla neredeyse zamansız, an ile anımsamanın ve hayalin birbirine karıştığı bir dünyada yaşarken Mario şimdiki zamana, modern çağa aittir. Natalia sevdiğinin döneceğine nasıl inanıyorsa, Mario da Natalia’yı köprünün kendi tarafına çekebileceği inancını korur.

Tamamı stüdyoda çekilen filmin Şiirsel Gerçekçiliği anımsatan dekor hissi de seyirciyi, mevcut gerçeklik ile ideal gerçeklik düzlemleri arasında bırakır. Visconti ise seyirciyi, Dostoyevski’nin aksine inanmaya çağırır.

Film 1957 Venedik Film Festivali’nde Visconti’ye En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandırırken İtalyan Ulusal Film Gazetecileri Derneği tarafından En İyi Yönetmen’in yanı sıra En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Film Müziği, Senaryo, Yapım Tasarımı ve Görüntü Yönetimi dallarında ödüle layık görülür.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.