EN

Gösterim Tarihleri: 12.05.2024 Pazar 18.30 / 22.05.2024 Çarşamba 20.00 / 11.06.2024 Salı 20.00

Yönetmen: Asghar Farhadi
Senaryo: Asghar Farhadi
Oyuncular: Payman Maadi, Leila Hatami, Sareh Bayat, Shahab Hosseini

İran, Fransa, Avustralya / 2011 / Farsça / 123 dk. / Renkli / Türkçe Altyazılı
 

Nader ve Simin, kızları Termeh’yi yurtdışında büyütmek düşüncesiyle İran’dan taşınmaya karar vermiş ve vize başvurusunda bulunmuştur. Vize başvurusu nihayet olumlu sonuçlanır. Ancak alzheimer hastası yaşlı babasının durumu ağırlaşınca Nader onu geride bırakıp gitmek istemez. Simin ise kızını da alıp gitmeye kararlıdır. Boşanmaya karar verirler. Film, çiftin boşanma davasında açılır. 

Farhadi, kendi sorunlarıyla boğuşan farklı sınıftan iki aile arasındaki çatışma üzerine kurduğu beşinci filmi Bir Ayrılık’ta, dini ve ataerkil bir tahakküm altındaki İran toplumunu kuşatan öfkeyi ve hayal kırıklığını farklı sınıflar üzerindeki etkileriyle ele alıyor. Çocuklarına daha iyi bir gelecek sunmak için yurtdışına taşınmaya karar veren orta sınıftan bir çift ile bu çiftin evine bakıcı olarak gelen yoksul bir kadının ailesini karşı karşıya getiren trajik bir olayı merkeze alan filmde, karakterlerin farklı bakış açıları yavaş yavaş ortaya koyulurken hepsinin kendi nedenleri olduğunu görüyoruz. Farhadi, bir dizi talihsizlik sonucunda kendilerini bir çıkmazda bulan insanlar olarak resmettiği karakterleri üzerinden, dini kurallara göre düzenlenmiş bir hukuk sisteminin ve şiddetli sınıfsal çatışmaların gölgesindeki bir toplumda iyi, adil ve dürüst olmanın ne kadar mümkün olduğunu sorguluyor.

Sıradan bir aile dramını kapalı bir toplumun dinamikleri üzerine son derece ilginç sorular ortaya koyan nefes kesici bir suç hikâyesine dönüştüren ve defalarca izlense de etkisini yitirmeyen bu başyapıt, gösterildiği yıl bütün önemli ödülleri toplamış, Oscar ve Altın Ayı kazanan ilk İran filmi olmuş ve yönetmenini dünya sinema gündeminin merkezine yerleştirmişti. Bir Ayrılık bugün hâlâ Asghar Farhadi sinemasının zirve noktalarından biri kabul ediliyor.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.