EN

Gösterim Tarihleri: 02.02.2022 Çarşamba 20.00 / 06.03.2022 Pazar 15.00 / 21.04.2022 Perşembe 20.00

Yönetmen: Luis Buñuel
Senaryo: Luis Buñuel, Salvador Dalí
Oyuncular: Pierre Batcheff, Simone Mareuil, Luis Buñuel, Salvador Dalí, Jaime Miravilles

Fransa / 1929 / Sessiz / 16 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Fritz Lang’ın Der Müde Tod filmini izledikten sonra kendini sinemaya adamaya karar veren Buñuel 1925’te Paris’e yerleşir. Dönemin ünlü yönetmenlerinden Jean Epstein’in yönetmen yardımcılığını yürüttüğü sırada Napoléon’u çekmekte olan Abel Gance’a asistanlık yapmayı reddettiği için işinden kovulur ve kendini gerçeküstücülerin arasında bulur.

Bir Endülüs Köpeği’nin senaryosunu bu dönemde, gerçeküstücü ressam Salvador Dalí’yle birlikte, birbirlerine anlattıkları rüyalarından yola çıkarak yazarlar. Filmi annesinden aldığı parayla birkaç günde çeken Buñuel yaratım sürecini şöyle anlatıyor: “Akılcı bir açıklama getirilebilecek hiçbir fikir veya imge kabul edilmeyecekti. Akıldışına açılan tüm kapıları ardına dek açacak ve nedenini açıklamaya çalışmaksızın sadece bizi şaşırtan imgeleri dâhil edecektik”.

Buñuel ve Dalí’nin bizzat rol aldığı film, usturayla kesilen göz sekansı, karıncalarla kaplı bir el, üzerinde ölü bir eşek bulunan piyano ve onunla birlikte yerde sürüklenen din adamları gibi art arda sıralanmış pek çok çarpıcı görüntüden oluşuyor. Her türlü anlamlandırma çabasına meydan okuyan Bir Endülüs Köpeği bugün hâlâ gelmiş geçmiş en ünlü kısa filmlerin başında yer alıyor.

 

* Film, yönetmenin Altın Çağ adlı filmiyle birlikte gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.