EN

Gösterim Tarihleri: 12.12.2021 Pazar 15.00 / 26.12.2021 Pazar 15.00 / 28.01.2022 Cuma 15.00

Yönetmen: Metin Erksan
Senaryo: Metin Erksan, Samet Ağaoğlu (Hikâye)
Oyuncular: Asuman Tuğberk, Mehmet Gerçek

Almanya / 1975 / Türkçe / 39 dk. / Siyah Beyaz / 4K
 

Metin Erksan’ın TRT için çektiği, yapıldığı dönem dahilinde deneysel denemeler olarak görülebilecek edebiyat uyarlamalarından biridir Bir İntihar. Samet Ağaoğlu’nun aynı adlı öyküsünden uyarlanan bu etkileyici filmde bir erkek ve bir kadının ilginç öyküsüne odaklanırız. Erkek, intihar etmek, ölmek istemektedir, ancak bunun için kadından kendisini öldürmesini ister. Böylece o ölecek, kadın da herkes tarafından tanınacaktır. Erkek, kaç el ateş edeceğinden, mahkemede ne söyleyeceğine kadar kadına planını anlatır. Kadın ne karar verecektir, bu noktaya gelene kadar neler yaşanmış, birbirlerine neler söylemişlerdir?

Erksan, Ağaoğlu’nun öyküsüne görsel olarak bulduğu karşılıklarla ve filmin sade, sade olmasına rağmen etkileyici sanat çalışmasıyla televizyon için devrim niteliğinde bir uyarlamaya imza atar Bir İntihar’da. Özellikle kadın ve erkeğin diyaloglarına şahit olduğumuz evin tasarımı, erkeğin kadının dev fotoğrafının içerisinde, kadınınsa erkeğin fotoğrafının ortasında kaybolduğu kareler öykünün duygusunu daha da güçlendiren öğelere dönüşür.

Filmin bu seçki için 4K olarak yenilenmiş dijital kopyası ilk kez Sinematek/Sinema Evi’nde gösterilecektir.  

* Metin Erksan'ın TV Filmleri I programı kapsamında gösterilecektir.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.