EN

 

Gösterim Tarihleri: 17.02.2022 Perşembe 20.00 / 04.03.2022 Cuma 20.00 / 23.04.2022 Cumartesi 18.30

Yönetmen:  Luis Buñuel
Senaryo:  Luis Buñuel, Eduardo Ugarte, Rodolfo Usigli (roman)
Oyuncular: Ernesto Alonso, Miroslava, Rita Macedo, Ariadne Welter, José María Linares-Rivas

Meksika / 1955 / İspanyolca / 87 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

 

Archibaldo de la Cruz varlıklı bir ailenin rahat yetiştirilmiş çocuğudur. Annesi bir gün oyalamak için ona balerinli bir müzik kutusu verir ve çocuğun mürebbiyesinden müzik kutusuna dair bir hikâye uydurmasını ister. Genç ve güzel mürebbiye küçük Archibaldo’ya, müzik kutusunu düşmanlarını öldürmek için kullanan kralın hikâyesini anlatır. Kutunun gücünü sınamak isteyen çocuk, mürebbiyesinin ölmesini diler. Bu sırada, Meksika Devrimi hız kazanmış, sokakta çatışmalar yaşanmaktadır ve bu çatışmalar esnasında atılan bir kurşun pencere önünde duran mürebbiyeye isabet ederek onun ölümüne sebep olur.

Bu sebeple Archibaldo, her ne kadar devrim sırasında müzik kutusu elinden gitse de kadınları öldürebildiğine inanarak büyür. Buñuel’in mahirane bir gerilim yüklediği başka birkaç vaka da yetişkin Archibaldo’nun bu inancını güçlendirecek niteliktedir. Peki, bazı kadınların ölmesini isteyen, bunun için usturalarını hazır bulunduran ve işlemek istediği cinayetler için ahlaki gerekçeler üretmekten de geri durmayan Archibaldo polis nazarında da suçlu mudur? Çocukluk anıları gerçekten kutsal mıdır, yoksa esasen o anıları mı öldürmek gerekir? Bir Suçlunun Yaşamı Buñuel’in cinsellik ve ölümü yine iç içe geçirdiği bir kara komedi.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.