EN

Gösterim Tarihleri: 05.05.2019 / 19.00
Gösterim Yeri: Kadıköy Sineması

Yönetmen: Vittorio de Sica
Senaryo: Luigi Bartolini, Adolfo Franci, Vittorio De Sica, Suso Cecchi D'amico, Oreste Biancoli, Cesare Zavattini
Oyuncular: Lamberto Maggioran, Enzo Staiola, Lianella Carell, Elena Altieri, Giulio Chiari
Vittorio Antonucci, Gino Saltamerenda
İtalya / 1948 / İtalyanca / 89 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı / DCP

İtalyan sinemasının, belki de dünya sinemasının en büyük filmlerinden biri olan Bisiklet Hırsızları uzun yıllar, film eleştirmenleri tarafından hazırlanan, dünyanın en iyi filmleri listelerinde ilk üçteki yerini hiç kaybetmedi. Peki, bu filmi bu kadar özel kılan şey nedir? II. Dünya Savaşı’nı takip eden dönemdeki ekonomik sıkıntılara ve çaresizlik duygusuna odaklanan, yoksul işçi sınıfının hikâyelerini anlatan, genellikle amatör oyuncular kullanılarak stüdyo dışında çekilen filmlerin nitelediği İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının en iyi temsilcilerinden biri olan Bisiklet Hırsızları güçlü bir öyküye, sahici insanlara (öyle ki oyuncuların hiçbiri profesyonel değildir) ve insanî, evrensel bir temaya sahiptir. Sürükleyici bir anlatım ve güçlü oyunculuklar, hepimizin hayatına değen bir temayla birleşince bir başyapıt ortaya çıkmıştır.

II. Dünya Savaşı sonrası yoksul Roma atmosferi içinde var olma mücadelesi veren sıradan bir işçinin hayatına odaklanan yönetmen bizi çaresizlik, umut, suça maruz kalma, talihsizlik, kayıp, reddiye, mücadele, suça teşebbüs, utanç, kabullenme aşamalarıyla ilerleyen bir öykünün içine çeker. Bir süredir işsiz olan Antonio Ricci nihayet iş bulmuştur. İşi, kentin duvarlarına film afişleri yapıştırmaktır ve bu iş için şart olan bisikleti bin bir güçlükle alabilmiştir. Bir gün afiş yapıştırmakta olduğu sırada bisikleti çalınır. Polis bir şey yapamayacağını ve hırsızı kendilerinin bulmalarını söyleyince Antonio ve 10 yaşındaki oğlu Bruno Roma’yı karış karış dolaşarak bisikleti aramaya koyulurlar

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.