EN

Gösterim Tarihleri: 27.11.2021 Cumartesi 20.00 / 09.01.2022 Pazar 18.00

Yönetmen: Orson Welles
Senaryo: Orson Welles, Whit Masterson, Franklin Coen
Oyuncular: Charlton Heston, Orson Welles, Janet Leigh

ABD / 1958 / İngilizce / 95 dk. / Siyah Beyaz / Türkçe Altyazılı

Yurttaş Kane, Muhteşem Ambersonlar, Yabancı, Ölüm Raporu gibi her biri başyapıt seviyesindeki filmlerin arkasındaki isim Orson Welles’in kariyerindeki son filmlerden biri olan Bitmeyen Balayı, gerek biçimsel aykırılığı gerekse politik nosyonuyla usta yönetmenin kariyerindeki en önemli yapıtlardan biri olarak öne çıkar. Welles filmde, Meksikalı bir narkotik polisi olan Ramon Miguel Vargas’ın öyküsüne odaklanır. Vargas, ABD’li eşi Susan’la balayı için ABD sınırında bulunduğu sırada, karanlık bağlantıları olan bir müteahhit, arabasına yerleştirilen bir bombayla öldürülür. Bomba ABD toprağında patlamıştır ancak araca Meksika toprağında yerleştirildiği bellidir. Vargas, balayını yarıda kesip bu olaya odaklanır. Olayın ucu kirli polislere, yoz politikacılara ve çürümüş düzene uzanacaktır.

Bitmeyen Balayı, Welles’in Avrupa’da adeta sürgünde yaşadığı dönemin ardından ABD’ye dönerek çektiği filmler arasında en iyilerden biri olarak kabul görür. Hatta kimileri Bitmeyen Balayı’nı Welles’in başyapıtı kabul edilen Yurttaş Kane’in dahi önüne koyar. Yozlaşmış düzendeki bozukluğun karakterlerin görüntülerine de yansıdığı kir, toz toprak ve terle örülü bu müthiş kara film, tek planda çekilen enfes açılış sahnesiyle de ünlüdür. Tematik olarak dışavurumculuk etkisini üzerinde taşıdığı gibi, Wellesvari asimetrik kamera açılarının yerli yerinde durduğu biçimsel özellikleriyle de modern bir dışavurumculuk yorumu olarak selamlanır.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.