EN

Gösterim Tarihleri: 17.11.2023 Cuma 20.00 / 21.12.2023 Perşembe 20.00 / 17.01.2024 Çarşamba 20.00

Yönetmen: Michael Powell, Emeric Pressburger
Senaryo: Michael Powell, Emeric Pressburger, Rumer Godden
Oyuncular: Deborah Kerr, David Farrar, Kathleen Byron, Jean Simmons

İngiltere / 1947 / 101 dk. / Renkli / İngilizce / Türkçe Altyazılı
 

Coen ve Dardenne kardeşlerden sonra sinema tarihinin en ünlü yönetmen ikililerinden olan Michael Powell ve Emeric Pressburger kariyerleri boyunca birlikte 20 filme imza attı. Sinemaseverlerin ve sinema emekçilerinin favori filmleri arasında her daim kendine yer bulan sayısız başyapıtın da mimarı olan bu ikilinin en iyi işlerinden biri olan Black Narcissus yenilenmiş kopyasıyla her zamankinden daha etkileyici bir seyirlik sunuyor.

Powell ve Pressburger ikilisinin başarısının sırrı, zamanında tabu olarak görülen pek çok konuyu genelgeçer formlar çerçevesinde işlerken, bu konuları zamanının ötesinde bir sinemasal yaklaşımla da destekleyerek seyirciyi düşünmeye sevk eden işler ortaya çıkarmasında yatıyor.

Black Narcissus, Himalayalar’da manastır kurmak için görevlendirilen bir grup rahibenin zaafları ve bastırdıkları duygularıyla sınanarak adım adım yoldan çıkmalarının hikâyesini merkezine yerleştiriyor. Bastırılan dürtülerin er ya da geç su üstüne çıkacağına, baskılanan duyguların bir noktada kişinin kendisi ve çevresi için oluşturabileceği tehlikelere işaret eden film, ilkel saydıkları toplulukları eğitme görevini üstlenen misyonerlerin içten içe defolu ve primitif güdülere sahip olabileceği göstermekten de geri durmuyor.

En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Sanat Yönetimi dallarında Oscar ödüllerini kazanan Black Narcissus, özel efektlerin var olmadığı bir dönemde el emeği ile ne derece etkili sonuçların çıkabileceğinin de en iyi örneklerinden biri.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.