EN

Gösterim Tarihleri: 19.01.2023 Perşembe 20.00 / 02.03.2023 Perşembe 20.00

Aşçı (The Cook)

Yönetmen: Roscoe “Fatty” Arbuckle
Senaryo: Roscoe “Fatty” Arbuckle
Oyuncular: Roscoe “Fatty” Arbuckle, Buster Keaton, Al St. John, Alice Lake, Glen Cavender, Luke (Köpek)

ABD / 1918 / Sessiz / 19 dk. / Siyah Beyaz / İngilizce Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Roscoe Arbuckle’ın aşçı, Buster Keaton’ın onun yardımcısı ve garson olarak çalıştığı bir restoranda her şeyin tepetaklak olmaması beklenemez. Aşçı ve garson yalnızca mutfakta harikalar yaratmaz, Theda Bara’nın o sıra gösterime yeni giren filmi Salomé’deki dansını taklit ederek müşterileri eğlendirmekten de geri kalmazlar. Bir haydut restorana gelip herkesin keyfini kaçırdığında ise harika köpekleri Luke imdada yetişir. Ertesi gün aşçı balık avlamaya, garson da güzel iş arkadaşıyla gezmeye aynı yere gider. Haydut, tatil günlerini de zehir etmeye kalktığında imdada yine Luke yetişir.

Arbuckle’ın 1916’da çektiği The Waiters’ Ball’dan çok şey barındıran bu slapstick harikasında Arbuckle ve Keaton’ın zamanlamada yakaladıkları uyum göze çarpar. Oysa zaman en az sahip oldukları şeydir: Amerika’nın I. Dünya Savaşı’na girmesiyle birlikte Keaton da askere çağrılmıştır ve birliğine teslim olmadan önce iki haftalık özel izin alarak filmin çekimlerini tamamlar. Döneminin komedi devlerinden “Fatty” lakaplı Roscoe Arbuckle 1917’de The Butcher Boy filmiyle Buster Keaton’ı sahneden beyazperdeye taşıyan isimdir.

Aşçı’nın, 1998’de Norveç Film Arşivi’nde ve 2002’de Hollanda Eye Filmmuseum’da bulunana dek kayıp olduğu düşünülüyordu.
 

Buster Keaton’ın Komşular ve Sherlock Jr. filmleriyle birlikte gösterilecektir.

Restorasyonu ve hakları Lobster Films’e ait filmi bize ulaştıran Serge Bromberg ve Maria Chiba’ya teşekkür ederiz.

 

 

Komşular (Neighbors)

Yönetmen: Edward F. Cline, Buster Keaton
Senaryo: Buster Keaton, Edward F. Cline
Oyuncular: Buster Keaton, Edward F. Cline, Jack Duffy, Virginia Fox, Joe Keaton, Joe Roberts, The Flying Escalantes

ABD / 1920 / Sessiz / 18 dk. / Siyah Beyaz / İngilizce Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Yoksul bir mahallede arka bahçeleri tahta bir çitle ayrılmış evlerde oturan iki genç âşık, komşu ailelerinin düşmanlığı nedeniyle bir türlü kavuşamaz, çitin üzerinden birbirlerine masum aşk mektupları yazmakla yetinirler. Genç adam, sevdiği kıza ulaşabilmek için fizik kurallarına meydan okuyarak akıl almaz akrobatlıklar yapmak zorundadır. İki komşu ailenin mahkemelik olduğu bir gün gençler evlenmek istediğini söyler. Bunun üzerine hâkim, ailelerin bu işe karışmamasını tembihler. Aileler evliliğe razı gelse de düğün günü terslikler art arda gelecek ve genç âşıklar kendilerini hiç beklemedikleri bir durumda bulacaktır.

Buster Keaton, iki komşu evi birbirinden ayıran bir tahta çiti ve birbirine bağlayan bir çamaşır ipini kullanarak fiziksel komedinin sınırlarını yeniden çiziyor. Keaton, çok küçük yaşından itibaren ailesiyle rol aldığı vodvil gösterilerinde babasının onu yerden yere atmasıyla kazandığı “Buster” lakabını sonuna kadar hak ettiğini bir kez daha kanıtlıyor. Buster Keaton, bugün olsa çocuk istismarından ceza alması kesin olan babası Joe Keaton’a bu film dahil pek çok filminde rol vermiştir.


Buster Keaton’ın Aşçı ve Sherlock Jr. filmleriyle birlikte gösterilecektir.

Restorasyonu ve hakları Lobster Films’e ait filmi bize ulaştıran Serge Bromberg ve Maria Chiba’ya teşekkür ederiz.

 

 

Sherlock Jr.

Yönetmen: Buster Keaton
Senaryo: Jean C. Havez, Joseph A. Mitchell, Clyde Bruckman
Oyuncular: Buster Keaton, Kathryn McGuire, Joe Keaton, Erwin Connelly, Ward Crane

ABD / 1924 / Sessiz / 45 dk. / Siyah Beyaz / İngilizce Arayazılı / Türkçe Altyazılı / Canlı Müzikli
 

Sinema makinisti genç adam elinden düşürmediği Nasıl Dedektif Olunur kitabını okuyarak dedektiflik öğrenmeye çalışmaktadır. Bir yandan da sevdiği kızın gönlünü kazanmaya çabalar ama elinden geleni ardına koymayan bir rakibi vardır. Öyle ki bir gün rakibi onu sevdiği kız ve babasının gözünde hırsız durumuna düşürür. Masum olduğunu kanıtlamaya çalışsa da başaramayan genç adam sinema salonuna dönüp bir sonraki filmi oynatmaya koyulur. Projeksiyon odasında uykuya dalan kırgın makinist rüyasında bedeninden ayrılıp sinema perdesinde oynayan filmin içine adım atar. Sherlock Jr. adında ünlü bir dedektif olduğu bu filmin oyuncuları da gerçek hayatta sevdiği kız, babası ve hain rakibinden başkası değildir. Yardımcı Gillette’le birlikte amansız suçlularla savaşan Sherlock ile zavallı makinistin sonu mutlu olacak mıdır?

Sessiz dönem komedinin devlerinden “Taş Suratlı” (The Great Stone Face) Buster Keaton’ın üçüncü uzun metrajı Sherlock Jr. özel efektleri yenilikçi kullanımı, yaratıcılığı ve gerçeklik ile film arasındaki geçişi ustaca yansıtmasıyla Keaton’ın en iyi filmlerinden biri kabul ediliyor. Film gerçeküstücü olarak nitelendirilse de kendisi öyle bir niyeti olmadığını, sadece o rüya ve düzlemler arası geçişi çekmek istediğini söyler. Nitekim Keaton’ın ünlü sahnesi, Woody Allen’ın Kahire’nin Mor Gülü (1985) filmindeki sinema perdesi-gerçek hayat düzlemleri arasındaki geçişin ilham kaynağı olmuştur.


Buster Keaton’ın Aşçı ve Komşular filmleriyle birlikte gösterilecektir.

Restorasyonu ve hakları Lobster Films’e ait filmi bize ulaştıran Serge Bromberg ve Maria Chiba’ya teşekkür ederiz.

 

Buster Keaton Seçkisi’ne saksafonda Tamer Temel, trombonda Bulut Gülen, klavyede Ercüment Orkut, kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Berke Özgümüş’ten oluşan Tamer Temel Quintet eşlik edecek.

 

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi'nde otopark alanı mevcut değildir; dolayısıyla sitemizdeki haritada işaretlenmiş olan, civar otoparkları kullanabilirsiniz.


Toplu taşımayı tercih edecek ziyaretçiler, Kadıköy'den düzenli aralıklarla kalkan Bostancı dolmuşlarını kullanarak Hasırcıbaşı Caddesi'nin girişinde inebilirler. Sinematek/ Sinema Evi tabelalarını takip ederek 5 dakikalık yürüme mesafesindeki kurumumuza ulaşabilirsiniz. Yine aynı yöne ilerleyen İETT otobüsleriyle de Barış Manço durağında inip yönlendirme tabelalarını takip ederek kurumumuza ulaşmanız mümkündür.